DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

UE kontynuuje wysiłki na rzecz promowania transformacji cyfrowej i innowacji
09/01/2022

Promowanie transformacji cyfrowej i innowacji

70 proc. dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych
31/08/2021

UE osiągnęła właśnie ważny etap – 70 proc. dorosłych mieszkańców UE zostało już w pełni zaszczepionych. W sumie ponad 256 mln dorosłych w UE otrzymało obie dawki szczepionki. Cel Komisji w zakresie szczepień został osiągnięty z wyprzedzeniem już siedem tygodni temu. Do końca lipca Komisja zapewniła państwom członkowskim liczbę dawek szczepionki wystarczającą do pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłych mieszkańców UE.

Prostsze etykiety energetyczne dla produktów oświetleniowych od 1 września
30/08/2021

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od środy 1 września 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna dla żarówek i innych produktów oświetleniowych. Krok ten wynika ze znacznej poprawy efektywności energetycznej w tym sektorze w ostatnich latach, co oznacza, że coraz więcej „źródeł światła” (takich jak żarówki i moduły LED) uzyskało oznaczenia A+ lub A++ zgodnie z obecną skalą. Najważniejszą zmianą jest powrót do prostszej skali A–G.

Uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2022: poprawa długoterminowego zrównoważenia stad
26/08/2021

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2022. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą, ile ryb można będzie złowić w basenie morskim w odniesieniu do najważniejszych gatunków handlowych.

Komisja proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych poziomów w odniesieniu do szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Komisja proponuje zmniejszenie uprawnień do połowów w odniesieniu do pozostałych stad objętych wnioskiem, aby poprawić ich zrównoważenie i pomóc odbudować inne stada, głównie dorsza i śledzia.

W Parlamencie po wakacjach: działania klimatyczne, zdrowie publiczne, przyszłość Europy
24/08/2021

Posłowie do PE zajmą się wieloma ważnymi kwestiami po wakacyjnej przerwie, w tym działaniami na rzecz klimatu, zdrowiem publicznym i usługami cyfrowymi. Nowy sezon polityczny rozpocznie się od debaty o stanie Unii Europejskiej, podczas której eurodeputowani będą zadawać pytania Przewodniczącej Komisjie Europejskiej Ursuli von der Leyen o działalność KE w ciągu ostatniego roku oraz o główne priorytety i wyzwania na nadchodzące 12 miesięcy. Debata odbędzie się w Strasburgu 15 września. W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw związanych z Europejskim Zielonym Ładem, które mają pomóc UE ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

Sprawiedliwa płaca minimalna w UE: działania Parlamentu
23/08/2021

Parlament Europejski pracuje nad zapewnieniem płacy minimalnej zapewniającej przyzwoity poziom życia w UE. Kryzys koronawirusowy uwydatnił potrzebę wprowadzenia sprawiedliwej płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Wielu pracowników na pierwszej linii walki z pandemią, takich jak opiekunowie, pracownicy służby zdrowia czy sprzątaczki, zarabia płacę minimalną. Prawie 60 procent osób otrzymujących płacę minimalną w UE to kobiety. Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawcy muszą zapłacić swoim pracownikom za ich pracę. Mimo że we wszystkich krajach UE istnieją pewne rodzaje płacy minimalnej, wynagrodzenie to często nie pokrywa wszystkich kosztów utrzymania. Ok. siedmiu na dziesięciu pracowników otrzymujących płacę minimalną w UE miało trudności w związaniu końca z końcem w 2018 roku.