DANE KONTAKTOWE
  • Lidia Shahbazyan
  • 510 091 570
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek konsultacje w formule zdalnej
  • Wtorek konsultacje w formule zdalnej
  • Środa konsultacje w formule zdalnej
  • Czwartek 8:00-16:00
  • Piątek 8:00-16:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

KE dokonuje przeglądu przepisów dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
20/07/2021

Komisja Europejska przedstawiła ambitny pakiet wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie unijnych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Pakiet obejmuje również wniosek w sprawie utworzenia nowego unijnego organu do walki z praniem pieniędzy. Inicjatywa ta wpisuje się w podjęte przez Komisję zobowiązanie do ochrony obywateli Unii i unijnego systemu finansowego przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Celem wspomnianego pakietu jest usprawnienie wykrywania podejrzanych transakcji i podejrzanej działalności oraz zamknięcie luk prawnych wykorzystywanych przez przestępców do prania nielegalnych dochodów lub finansowania działalności terrorystycznej za pośrednictwem systemu finansowego. 

Suwerenność technologiczna: Komisja uruchamia sojusze na rzecz półprzewodników i technologii chmury
19/07/2021

Komisja Europejska uruchamia dziś dwa nowe sojusze przemysłowe: sojusz na rzecz procesorów i technologii półprzewodnikowych oraz europejski sojusz na rzecz danych, technologii przetwarzania brzegowego i rozwiązań chmurowych w przemyśle.

Te dwa nowe sojusze przyczynią się do rozwoju mikrochipów i technologii chmury przemysłowej/technologii przetwarzania brzegowego w przemyśle nowej generacji oraz zapewnią UE zdolności niezbędne do wzmocnienia jej krytycznej infrastruktury cyfrowej, krytycznych cyfrowych produktów i usług. Sojusze będą skupiać przedsiębiorstwa, przedstawicieli państw członkowskich, środowiska akademickie, użytkowników, a także organizacje badawczo-technologiczne.

Europejski Zielony Ład: Komisja proponuje nową strategię ochrony i odbudowy lasów w UE
16/07/2021

Komisja Europejska przyjęła dziś nową strategię leśną UE na 2030 r. – inicjatywę przewodnią Europejskiego Zielonego Ładu, która opiera się na unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Strategia przyczynia się do realizacji pakietu środków zaproponowanych w celu osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE w 2050 r. Przyczynia się również do realizacji zobowiązania UE do zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez naturalne pochłaniacze zgodnie z wymogami prawa o klimacie. Poprzez wspólne traktowanie aspektów społecznych, gospodarczych i środowiskowych strategia leśna ma zapewnić wielofunkcyjność europejskich lasów oraz podkreśla kluczową rolę milionów leśników pracujących w terenie.

Oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego
15/07/2021

Komisja jest głęboko zaniepokojona wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w którym* stwierdza się, że środki tymczasowe dotyczące funkcjonowania sądownictwa, zarządzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, są niezgodne z Konstytucją RP. Wyrok ten potwierdza nasze obawy co do stanu praworządności w Polsce.

KE proponuje przekształcenie gospodarki i społeczeństwa UE, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne
14/07/2021

Komisja Europejska przyjęła dziś pakiet wniosków, aby dostosować politykę UE w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania w taki sposób, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. – w porównaniu z poziomami z 1990 r. Takie obniżenie poziomu emisji w najbliższej dekadzie to zasadniczy warunek, który może sprawić, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. i wprowadziła w życie Europejski Zielony Ład. Przedstawione dzisiaj wnioski Komisji stanowią narzędzia prawodawcze, które służą realizacji celów zawartych w Europejskim prawie o klimacie oraz gruntownej transformacji naszej gospodarki i społeczeństwa zmierzającej do sprawiedliwej, ekologicznej i dostatniej przyszłości.

Historyczne globalne porozumienie w sprawie sprawiedliwszego opodatkowania przedsiębiorstw
12/07/2021

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje historyczne globalne porozumienie zatwierdzone dziś przez ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw grupy G-20, które zapewni sprawiedliwe i stabilne międzynarodowe ramy opodatkowania osób prawnych. Ten bezprecedensowy konsensus doprowadzi do pełnej reformy międzynarodowego systemu opodatkowania osób prawnych. Obejmie to realokację praw do opodatkowania, co oznacza, że największe przedsiębiorstwa na świecie będą musiały płacić podatki niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność gospodarczą. Jednocześnie minimalna globalna efektywna stawka podatkowa na poziomie co najmniej 15 proc. pomoże ograniczyć agresywne planowanie podatkowe i powstrzymać „równanie w dół” podatku od osób prawnych.