DANE KONTAKTOWE
 • Lidia Shahbazyan
 • 510 091 570
 • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
 • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
 • GODZINY OTWARCIA
 • Poniedziałek konsultacje w formule zdalnej
 • Wtorek konsultacje w formule zdalnej
 • Środa konsultacje w formule zdalnej
 • Czwartek 8:00-16:00
 • Piątek 8:00-16:00
 • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Republika Senegalu i Drużyna Europy postanawiają zbudować zakład produkujący szczepionki
09/07/2021

Dziś poczyniono kolejny krok w kierunku produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 w Afryce – Drużyna Europy formalnie zgodziła się wesprzeć inwestycję na dużą skalę w produkcję szczepionek przez Instytut Pasteura w Dakarze, jak również zapewnić inne środki wsparcia. Nowy zakład produkcyjny powinien zmniejszyć zależność Afryki od szczepionek importowanych w 99% i wzmocnić odporność tego kontynentu na pandemie w przyszłości.

Prognoza gospodarcza z lata 2021 r.: Ożywienie gospodarcze przyspiesza po otwarciu gospodarki
07/07/2021

Prognozuje się, że gospodarka europejska będzie rozwijać się szybciej, niż przewidywano. Aktywność gospodarcza w pierwszym kwartale roku przekroczyła oczekiwania, a poprawa sytuacji epidemiologicznej pozwoliła na szybsze łagodzenie w drugim kwartale obostrzeń związanych z pandemią. 

Szybszy wzrost w miarę otwierania się gospodarek i poprawy wskaźników nastrojów gospodarczych

W UE zaczyna obowiązywać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID
01/07/2021

Od dziś zaczyna obowiązywać rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-19. Oznacza to, że cyfrowe zaświadczenia COVID dla obywateli i rezydentów UE będą teraz wydawane i weryfikowane na całym terytorium UE. 21 państw członkowskich oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein zaczęło już wydawać zaświadczenia przed dzisiejszym terminem, a pięć państw zaczyna właśnie dzisiaj.

Europejski plan walki z rakiem: Komisja uruchamia centrum wiedzy w celu walki z rakiem
30/06/2021

Komisja uruchamia dziś centrum wiedzy na temat raka, pierwsze działanie przewodnie realizowane w ramach europejskiego planu walki z rakiem. Centrum wiedzy to nowa platforma internetowa służąca gromadzeniu dowodów i koordynowaniu działań mających na celu walkę z najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób poniżej 65 roku życia w Europie. Zidentyfikuje najnowsze dane dotyczące nowotworów, zapewni wytyczne w zakresie opieki zdrowotnej i systemy zapewniania jakości, a także będzie monitorować i projektować tendencje w zakresie zachorowalności i umieralności na raka w całej UE. Jest to również przestrzeń, w której każda osoba zaangażowana walkę z rakiem może dzielić się najlepszymi praktykami, współpracować i koordynować działania w celu jak najlepszego wykorzystania zbiorowej wiedzy i nauki opartej na dowodach.

Strategia na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19
29/06/2021

Dlaczego potrzebujemy listy pięciu najbardziej obiecujących środków terapeutycznych przeciwko COVID-19?

Podczas gdy kampania szczepień przeciwko COVID-19 przebiega w Europie sprawnie, to środki terapeutyczne dla chorych pacjentów są nadal dostępne w ograniczonym zakresie. Do tej pory tylko jeden produkt – remdesivir – został dopuszczony do obrotu na poziomie UE. W dniu 6 maja 2021 r. Komisja Europejska opublikowała unijną strategię na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19. Dotyczy ona badań nad takimi środkami, ich rozwoju, wytwarzania i wdrażania oraz udzielania pozwoleń na nie.

Polityczne wsparcie ze strony państw członkowskich na rzecz poprawy ochrony pszczół
28/06/2021

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, po dyskusji politycznej przeprowadzonej na wniosek Komisji Europejskiej, zdecydowana większość państw członkowskich poparła wniosek Komisji dotyczący celu w zakresie ochrony pszczół na poziomie 10%. Poparty przez ministrów próg 10% zostanie teraz uwzględniony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w procesie sfinalizowania wytycznych dotyczących pszczół.