Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Co z Brexitem?2019-12-11

Brytyjscy wyborcy idą w czwartek do sondaży w decydujących wyborach, które mogą odblokować impas w sprawie Brexitu.

Po sześciotygodniowej kampanii Wielka Brytania idzie w czwartek do urn w głosowaniu, aby ustalić, czy Boris Johnson z Partii Konserwatywnej, czy Jeremy Corbyn z Partii Konserwatywnej utworzą rząd. Johnson powiedział wyborcom, żeby „zrobili Brexit”, a Corbyn podkreśla, że ​​jest to „ostatnia szansa na uratowanie National Health Service”.
Party Partia potrzebuje 326 miejsc dla większości w Gminie, bez polegania na wsparciu mniejszych partii. Jeśli Boris Johnson lub Jeremy Corbyn dojdą do tej magicznej liczby, mogą udać się do Królowej i powiedzieć jej, że tworzą rząd.
Co się będzie działo dalej?

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/12/13/general-election-results-2019-live-boris-johnson-conservatives/

Europejski Zielony Ład - jeden z priorytetów Komisji Europejskiej2019-12-10

Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła jeden z priorytetów - Europejski Zielony Ład - plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE poprzez przekształcenie wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w szanse we wszystkich obszarach polityki oraz sprawienie, by przejście było sprawiedliwe i sprzyjało włączeniu wszystkich.

Europejski Zielony Ład określa, jak uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem do 2050 r.

Pobudzanie gospodarki,
Poprawa zdrowia i jakości życia ludzi,
Troska o naturę,
Nie zostawiając nikogo za sobą.

Europa stanie się pierwszym na świecie neutralnym dla klimatu kontynentem do 2050 roku jest największym wyzwaniem i szansą naszych czasów. Wspierany inwestycjami w zielone technologie, zrównoważone rozwiązania i nowe firmy, European Green Deal może być nową strategią wzrostu UE. Zaangażowanie i zaangażowanie społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych stron ma kluczowe znaczenie dla jego sukcesu.

Emisje z samolotów i statków2019-12-09

Emisje gazów cieplarnianych z lotnictwa międzynarodowego wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad. UE podjęła kroki w celu ograniczenia emisji pochodzących z lotnictwa poprzez swój systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Parlament chce również włączyć do tego systemu sektor morski. Obecnie, zgodnie z unijnymi i światowymi przepisami, właściciele dużych statków są zobowiązani do przekazywania informacji na temat emisji CO2 i zużycia paliwa przez ich statki.
Unia Europejska współpracuje również z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w celu wdrożenia globalnego mechanizmu o nazwie Corsia, dzięki któremu linie lotnicze mogłyby równoważyć swoje emisje poprzez inwestowanie w projekty ekologiczne, na przykład sadzenie drzew.

Gala Olimpiady Wiedzy o UE "Gwiezdny Krąg"2019-12-06

Gala XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" w Słupsku. 12 finalistów w nagrodę poleci do Brukseli na wizytę studyjną, a najlepsza osoba odbędzie staż w instytucji UE! Gratulujemy finalistom oraz wszystkim uczestnikom biorącym udział w olimpiadzie. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku.