DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Creating a sustainable food system
28/05/2020

The strategy provides the framework for a series of laws that the Commission will propose,  ranging from a revision of EU pesticides legislation, new EU animal welfare rules and plans to address food waste and tackle food fraud to food labelling, a carbon farming initiative and the reform of the EU farm system.
 

The strategy’s key targets for 2030:

50% reduction in the use and risk of pesticides
at least 20% reduction in the use of fertilisers
50% reduction in sales of antimicrobials used for farmed animals and aquaculture
25% of agricultural land to be used for organic farming

https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20200519STO79425/creating-a-sustainable-food-system-the-eu-s-strategy

 

Koronawirus: plan UE na ożywienie gospodarki
22/05/2020

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła plan naprawczy „Next Generation EU” (Nowa Generacja UE) w wysokości 750 miliardów euro, którego celem jest walka ze szkodami spowodowanymi pandemią i inwestowanie w zieloną, cyfrową, społeczną i bardziej odporną UE.

Zgodnie z przedstawionym projektem, KE pożyczałaby pieniądze na rynkach finansowych przy użyciu swojego wysokiego ratingu kredytowego, co powinno zapewnić niskie koszty pożyczek. Ursula von der Leyen powiedziała, że łącznie 500 miliardów euro zostałoby rozdzielone w formie dotacji, określając je jako „wspólne inwestycje w naszą przyszłość”.

Fundusze zostaną wykorzystane do osiągnięcia celów UE w zakresie neutralności klimatycznej i transformacji cyfrowej, do wsparcia społecznego i wsparcia zatrudnienia, a także do wzmocnienia roli UE jako globalnego gracza.

Plan Komisji dotyczący funduszu odbudowy został przedstawiony na posiedzeniu plenarnym wraz ze zmienionym wnioskiem w sprawie budżetu na lata 2021–2027 w wysokości 1,1 biliona euro. Propozycje są przedmiotem negocjacji między Parlamentem a państwami członkowskimi w Radzie.

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/priorities/reakcja-ue-na-koronawirusa/20200513STO79012/koronawirus-plan-ue-na-ozywienie-gospodarki

Kontrole graniczne w strefie Schengen z powodu koronawirusa: co UE może zrobić?
20/05/2020

Jeszcze na początku marca, swobodne podróżowanie po UE było czymś oczywistym dla większości Europejczyków. Jednak jednym ze środków wprowadzonych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa było zamknięcie granic wewnętrznych w większości Europy. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna się poprawia, a wakacje są coraz bliżej, kraje stopniowo przywracają swobodę przemieszczania się. Posłowie domagają się, aby bezpaszportowa strefa Schengen jak najszybciej wróciła do pełnego funkcjonowania.

Zarządzanie granicami i przywrócenie kontroli jest prerogatywą państw członkowskich, ale od wybuchu pandemii Komisja Europejska opracowała wspólne wytyczne, aby zapewnić przepływ pracowników w kluczowych sektorach oraz dostawy towarów i usług na jednolitym rynku. Dzięki współpracy konsularnej UE, prawie 600 000 Europejczyków, którzy utknęli za granicą, wróciło do domu, a unijny Mechanizm Ochrony Ludności umożliwił repatriację ponad 67 tys. obywateli UE. KE zaproponowała też ograniczenie wjazdu obywateli państw trzecich do UE, przedłużone do 15 czerwca.

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/security/20200506STO78514/kontrole-graniczne-w-strefie-schengen-z-powodu-koronawirusa-co-ue-moze-zrobic

Jak zaplanować i zrealizować projekt międzynarodowy?
18/05/2020

Punkt Kontaktowy programu “Europa dla obywateli” serdecznie zaprasza do udziału w nowym cyklu wykładów eksperckich, pod nazwą “Zaprojektuj działanie!”

Cykl powstał z myślą o aplikujących w programie „Europa dla obywateli” - przedstawicielach organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji edukacyjnych, kulturalnych i badawczych, aktywistach i społecznikach, zainteresowanych realizacją międzynarodowych projektów w obszarze obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych oraz zaangażowania społecznego i demokratycznego.

Spotkania odbywać się będą w formie webinariów, w środy.
Udział w webinariach jest bezpłatny.

Podpiwek kujawski w rejestrze chronionych oznaczeń geograficznych
12/05/2020

Komisja zatwierdza nowe oznaczenie geograficzne z Polski

Komisja Europejska zatwierdziła wnioski o rejestrację polskiego „Podpiwka kujawskiego” w rejestrze chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).

„Podpiwek kujawski” to napój na bazie zbóż, koloru ciemnobrązowego, gazowany, fermentowany, słodzony i bezalkoholowy, którego głównymi składnikami są: palone ziarna jęczmienia, mielony korzeń cykorii oraz chmiel aromatyczny. Jest on produkowany w województwie kujawsko-pomorskim i sprzedawany w formie gotowego do spożycia napoju lub mieszanki w stanie suchym, do przygotowania napoju samodzielnie w domu.

To nowe oznaczenie geograficzne dołączy do już ponad 1 450 chronionych produktów, których wykaz znajduje się w bazie danych eAmbrosia.

Więcej informacji na ten temat znajduje się również na stronach poświęconych polityce jakości. https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/food-safety-and-quality/certification/quality-labels/quality-schemes-explained

10 działań UE w walce z koronawirusem
11/05/2020

1. Spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa

2. Zapewnienie sprzętu medycznego

3. Wspieranie badań

4. Europejska solidarność

5. Zapewnienie ożywienia gospodarczego w UE

6. Wsparcie dla gospodarki

7. Ochrona miejsc pracy

8. Repatriacja obywateli UE

9. Pomoc krajom rozwijającym się w walce z pandemią

10. Zapewnienie precyzyjnych informacji

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200327STO76004/10-dzialan-ue-w-walce-z-koronawirusem