Lepsza jakość powietrza w ostatnim dziesięcioleciu przyczyniła się do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie - wynika z najnowszego raportu European Environment Agency. Jednocześnie wg danych EEA że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie. W dodatku Polska
Lepsza jakość powietrza doprowadziła w ostatnim dziesięcioleciu do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie. Najnowsze oficjalne dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazują jednak, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie.
Ze sprawozdania EEA pt. „Jakość powietrza w Europie – 2020” wynika, że w 2018 r. sześć państw członkowskich przekroczyło unijną wartość dopuszczalną dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5): Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia i Włochy. Tylko cztery państwa w Europie – Estonia, Finlandia, Irlandia i Islandia – odnotowały stężenia drobnego pyłu zawieszonego poniżej bardziej rygorystycznych wartości określonych w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W sprawozdaniu EEA zauważa się, że nadal istnieje różnica między przepisami UE w zakresie dopuszczalnych wartości jakości powietrza a wytycznymi WHO. Jest to kwestia, którą Komisja Europejska stara się rozwiązać poprzez przegląd norm UE w ramach planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.
Komisja Europejska ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków o wartości 3,9 mln euro w celu dalszego wspierania transgranicznych dochodzeń, a także mapowania naruszeń wolności prasy i mediów oraz reagowania na nie.
Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: „Dzisiaj częściej niż kiedykolwiek wcześniej dziennikarze spotykają się z groźbami, od nękania w internecie po ataki fizyczne, od nacisków politycznych po brak bezpieczeństwa zatrudnienia. Gdy dziennikarze są w niebezpieczeństwie, zagrożona jest demokracja. Dlatego finansujemy projekty, które będą bezpośrednio wspierać dziennikarzy, którzy tego potrzebują, poprzez udzielanie pomocy prawnej i praktycznej, a także poprzez dotacje na transgraniczne dochodzenia."
Nowy film na naszym kanale na YouTube już dostępny! Debata online "W kierunku nowej polityki migracyjnej". Zachęcamy do oglądania!
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=tFvCwHoOU1s