Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

70 proc. dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych2021-08-31

UE osiągnęła właśnie ważny etap – 70 proc. dorosłych mieszkańców UE zostało już w pełni zaszczepionych. W sumie ponad 256 mln dorosłych w UE otrzymało obie dawki szczepionki. Cel Komisji w zakresie szczepień został osiągnięty z wyprzedzeniem już siedem tygodni temu. Do końca lipca Komisja zapewniła państwom członkowskim liczbę dawek szczepionki wystarczającą do pełnego zaszczepienia 70 proc. dorosłych mieszkańców UE.

Prostsze etykiety energetyczne dla produktów oświetleniowych od 1 września2021-08-30

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od środy 1 września 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna dla żarówek i innych produktów oświetleniowych. Krok ten wynika ze znacznej poprawy efektywności energetycznej w tym sektorze w ostatnich latach, co oznacza, że coraz więcej „źródeł światła” (takich jak żarówki i moduły LED) uzyskało oznaczenia A+ lub A++ zgodnie z obecną skalą. Najważniejszą zmianą jest powrót do prostszej skali A–G.

Uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2022: poprawa długoterminowego zrównoważenia stad2021-08-26

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2022. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą, ile ryb można będzie złowić w basenie morskim w odniesieniu do najważniejszych gatunków handlowych.

Komisja proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych poziomów w odniesieniu do szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Komisja proponuje zmniejszenie uprawnień do połowów w odniesieniu do pozostałych stad objętych wnioskiem, aby poprawić ich zrównoważenie i pomóc odbudować inne stada, głównie dorsza i śledzia.

W Parlamencie po wakacjach: działania klimatyczne, zdrowie publiczne, przyszłość Europy2021-08-24

Posłowie do PE zajmą się wieloma ważnymi kwestiami po wakacyjnej przerwie, w tym działaniami na rzecz klimatu, zdrowiem publicznym i usługami cyfrowymi. Nowy sezon polityczny rozpocznie się od debaty o stanie Unii Europejskiej, podczas której eurodeputowani będą zadawać pytania Przewodniczącej Komisjie Europejskiej Ursuli von der Leyen o działalność KE w ciągu ostatniego roku oraz o główne priorytety i wyzwania na nadchodzące 12 miesięcy. Debata odbędzie się w Strasburgu 15 września. W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw związanych z Europejskim Zielonym Ładem, które mają pomóc UE ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 roku.