Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Czy kobiety mogą karmić świat? ;)2019-03-15

Chcielibyśmy zaprezentować nową globalną kampanię, zatytułowaną „Zamknięcie luki w uprawach”. Program ma na celu podkreślenie faktu, że kobiety-rolnicy mają kluczowe znaczenie dla światowej produkcji żywności, ale nie mają dostępu do tych samych zasobów, co ich męscy odpowiednicy, w tym do ziemi, finansowania, rynków, narzędzi i szkoleń. „Zamknięcie luki w uprawie” daje pięciu kobietom z Indii, Egiptu, Gwatemali, Polski i Stanów Zjednoczonych, możliwość opowiedzenia swoich historii o wyzwaniach, z jakimi borykają się kobiety na całym świecie. Poprzez ich historie mamy nadzieję rozpocząć rozmowę na temat tego, dlaczego ważne jest, aby wspólnie pracować nad znalezieniem rozwiązań zamykających lukę w uprawie. Podzielimy się z wami 5 seriami dokumentów, które pokazują, że jeśli kobiety-rolnicy mają taki sam dostęp do zasobów produkcyjnych jak mężczyźni, mogą zwiększyć plony w swoich gospodarstwach o 20-30% - i potencjalnie zmniejszyć liczbę głodnych ludzi na świecie o 100-150 milionów.

Lekcje europejskie w XV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy2019-03-14

Wczoraj razem z wolontariuszami European Voluntary Service, studentami Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz studentami Erasmus+ zostaliśmy zaproszeni do XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Studenci dzielili się swoim doświadczeniem z uczniami, chętnie opowiadali o swojej kulturze i krajach, które odwiedzili. Bardzo chętnie przeprowadzamy takie spotkania w szkołach, zależy nam na promowaniu różnych kultur i otwieraniu uczniów na dyskusję na różne tematy. Jeżeli jesteś nauczycielem i chciałbyś, żebyśmy przeprowadzili lekcje europejskie w Twojej szkole, skontaktuj się z nami mailowo, telefonicznie lub osobiście :) Nasze biuro otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Zapraszamy do współpracy!

Czy masz pomysł, jak walczyć z odpadami z tworzyw sztucznych?2019-03-13

Czy masz pomysł, jak walczyć z odpadami z tworzyw sztucznych?
Europejski konkurs innowacji społecznych, zapoczątkowany w pamięci pioniera innowacji społecznych, Diogo Vasconcelosa, jest nagrodą za wyzwanie, prowadzoną przez Komisję Europejską we wszystkich państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont 2020”. Obecnie, w siódmym roku, Konkurs działa jako latarnia dla innowatorów społecznych w Europie, wykorzystując sprawdzoną metodologię wspierania pomysłów na wczesnym etapie i ułatwiającą sieć radykalnych innowatorów kształtujących społeczeństwo na lepsze. Każdego roku konkurs opiera się na innych wyzwaniach, przed którymi stoi Europa. W tym roku nacisk kładziony jest na: Trudne plastikowe odpady.
Trzy nagrody o wartości 50 000 euro przyznane przez Komisję Europejską na najbardziej innowacyjne projekty mające na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. ”
Złóż aplikację teraz:
https://eusic.challenges.org/

Wolontariat Europejski czy Europejski Korpus Solidarności?2019-03-12

Dzisiaj odwiedziliśmy uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Nasi wolontariusze opowiedzieli uczniom o swoich doświadczeniach, a także o Europejskim Korpusie Solidarności oraz programie AIESEC. Atmosfera była niesamowita! Uczniowie nie wahali się zadawać pytań.

Warszawa i okolice 19 najbogatszym regionem UE2019-03-11

Jak podaje Eurostat, Warszawa i jej okolice są 19 najbogatszym regionem w UE. PKB w tym regionie wynosi 152%. średniej unijnej. Pozostała część woj. mazowieckiego jest prawie 3 razy uboższa niż Warszawa, przy czym PKB na mieszkańca wynosi 59%. średniej unijnej. #eurostat

Dzień Kobiet!2019-03-08

Życzymy wspaniale spędzonego Dnia Kobiet wszystkim niesamowitym kobietom! Bądźcie dumne... Nie tylko dzisiaj, ale codziennie! To świetna okazja do świętowania i dotychczasowych dokonań! Kobiety są odżywczą mocą Wszechświata, podziwiajmy i motywujmy!