Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego.2019-07-25

EKES poświęca swą sztandarową Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego w 2019 r. wzmocnieniu pozycji kobiet i walce o równouprawnienie płci .

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Tematem tego roku jest: Więcej kobiet w europejskim społeczeństwie i gospodarce. 

nicjatywa dotycząca europejskich szkół wyższych2019-07-25

Celem tej inicjatywy jest zintegrowanie nowego pokolenia kreatywnych Europejczyków, którzy będą w stanie współpracować w różnych językach, ponad granicami państw i dyscyplinami, aby sprostać ogromnym wyzwaniom społecznym i niedoborom wykwalifikowanej kadry w Europie

Jak wygląda procedura mianowania nowych szefów instytucji Unii Europejskiej?2019-07-25

Co wpływa na wybór konkretnego kandydata? Prezentujemy krótką notatkę na ten temat:

Przewodniczący Rady Europejskiej
 Mianowany przez RE na okres 2,5 roku z możliwością jednokrotnego przedłużenia;
 Wybierany większością kwalifikowaną, tj. więcej niż połową głosów (art. 15 ust. 5 Traktatu o UE);

 

Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen! 2019-07-18

Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen! Tym samym została ona pierwszą kobietą w historii, która objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. 
Parlament Europejski, 383 głosami za, wybrał w tajnym głosowaniu 16 lipca Ursulę von der Leyen, na przewodniczącą nowej Komisji Europejskiej.

ŻYCIE ZAWODOWE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE2019-07-18

ŻYCIE ZAWODOWE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: UE POMAGA PRACOWNIKOM ZDOBYWAĆ POTRZEBNE UMIEJĘTNOŚCI W DOBIE CIĄGŁYCH ZMIAN GOSPODARCZYCH

 

Lekcje europejskie 2019-07-18

Od 4 tygodni uczęszczamy na europejskie lekcje dla dzieci z obozu w WSG. Jedną z interesujących lekcji była dzisiaj. Aż 20 dzieci uczestniczyło w zajęciach i zdobyło wiedzę na temat Europy i roli Unii Europejskiej jako organizacji. Dzieci były bardzo zainteresowane Europą i Unią Europejską. Reprezentowaliśmy także dla nas, a wielu z nich wiedziało nawet, gdzie znajduje się Armenia i Gruzja. Nawet oni znali pewne fakty dotyczące Armenii, Gruzji i Białorusi. Powiedzieliśmy im o Unii Europejskiej, przedstawiliśmy kraje ze swoimi stolicami.