Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Uwaga konkurs dla młodych tłumaczy!2019-09-02

MŁODZI TŁUMACZE!! Startuje doroczny konkurs tłumaczeniowy Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ogłosiła 13. edycję dorocznego konkursu Juvenes Translatores dla uczniów szkół średnich z całej Europy. Od 2 września (czyli już od dziś!) szkoły ze wszystkich państw członkowskich UE będą mogły zarejestrować się online, aby zgłoszeni przez nie uczniowie mogli konkurować z rówieśnikami z całej Europy. W tym roku nastoletni uczestnicy będą musieli przetłumaczyć tekst na temat tego, co młodzi ludzie mogą zrobić, aby pomóc w kształtowaniu przyszłości Europy.

Więcej o konkursie:
https://ec.europa.eu/info/education/skills-and-qualifications/develop-your-skills/language-skills/juvenes-translatores_pl?fbclid=IwAR3eRDr3SrVHweKGMktK-kXNzuJsbZ5tLStedCHThSlMk0FuuMJLtKwwJtQ

Departament tłumaczeń pisemnych Komisji Europejskiej na Twitterze: @translatores

Ostatnia lekcja europejska tego lata!2019-08-29

Za nami już ostatnia lekcja europejska dla dzieci na półkoloniach letnich organizowanych na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Ale bez obaw! We wrześniu dzieci wracają do szkoły, a my wracamy z zajęciami o tematyce europejskiej. Pokazujemy dzieciom szerokie spektrum i piękno Europy, a także pomagamy odkrywać najciekawsze zakątki Europy. Dzieci poznają państwa UE, ich stolice, języki, zwyczaję, kuchnie i wiele więcej. Dzisiaj naszym gościem na zajęciach był Syriusz - maskotka UE. Dzieci z uśmiechem przyjęły naszego gościa do grupy. :)

Wakacje bez obaw!2019-08-13

Poznaj 10 zasad UE, które pomogą Ci się cieszyć wakacjami!
1. Łatwiejsze podróżowanie przez granice
2. Ubezpieczenie
3. Prawa pasażerów
4. Czy Twoje zwierzątko ma paszport?
5. Roaming jak w domu
i więcej...!

Parlament Europejski to TY!2019-08-10

https://www.europarl.europa.eu/visiting/pl/visitor-offer?location=Brussels&type=null&fbclid=IwAR1WfJImUhLcytqgRBsiMqzKGGA9l8nC-tV0NuXdBSWDGi4BtfsMtOQA1ao

Liczba migrantów przybywających do Europy dramatycznie spadła. 2019-08-09

Chociaż rekordowy napływ migrantów do UE w 2015 i 2016 r. zmniejszył się, ze względu na swoje położenie geograficzne i stabilność, Europa prawdopodobnie pozostanie miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl i migrantów, w sytuacji mających miejsce konfliktów międzynarodowych i wewnątrzkrajowych, zmian klimatu i ubóstwa.