Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Luka płacowa między kobietami a mężczyznami: definicja i przyczyny2020-01-22

Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni. Chociaż zasada „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” została wprowadzona już w traktacie rzymskim z 1957 r., zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć nadal się utrzymuje, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie.
Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do podjęcia dalszych działań w celu zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn i ponownie poruszy tę kwestię podczas debaty plenarnej w poniedziałek (13/1).

Czytaj więcej! https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200109STO69925/luka-placowa-miedzy-kobietami-a-mezczyznami-definicja-i-przyczyny?fbclid=IwAR20slWB4OG3QDIYx6lx6yLaWB61C4qvqq_ULV4wRBjlif3LWGF4-C8_Mi0

„Priorytety nowej Komisji Europejskiej i polskie interesy”2020-01-21

Z wielką przyjemnością przedstawiamy jedną z najnowszych publikacji UE:„Priorytety nowej Komisji Europejskiej i polskie interesy”.

Kliknij w link, aby uzyskać dostęp do pełnej elektronicznej wersji publikacji:

https://op.europa.eu/…/language…/format-PDF/source-112804886

Nowe decyzje i rozporządzenia na początku 2020 r.2020-01-21

Od 1 stycznia maksymalna zawartość siarki w paliwach okrętowych jest zmniejszona do 0,5% (w porównaniu z 3,5%). W niektórych ekosystemach, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Północne, maksymalna zawartość siarki została zmniejszona do 0,1% już w 2015 r.
Zmniejszenie emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze - 1 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie ustanawiające normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Do 2025 r. Producenci będą musieli zmniejszyć emisję w całej flocie o 15% zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i dostawczych, w porównaniu do poziomów z 2021 r. Do 2030 r. Będą musieli osiągnąć 37,5% zniżki na samochody i 31% na samochody dostawcze.

Czytaj więcej!

Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty2020-01-20

Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty dzięki bardziej nowoczesnym i mniej zanieczyszczającym autobusom

Bank UE dostarczy 27,5 mln euro na wprowadzenie na rynek 32 elektrycznych i 141 sprężonych autobusów na gaz ziemny
Umowa pomoże poprawić jakość transportu publicznego i ograniczyć emisje zanieczyszczeń w Madrycie, na Majorce, Badajoz, Toledo, Salamance i Murcji
Projekt jest wspierany przez plan inwestycyjny dla Europy

więcej: https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_14

Wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską już dostępne!2020-01-17

Mamy ogromną przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej. 

Zwycięzcy XI edycji konkursu:

1 miejsce zajęła Weronika Wieloch

za pracę "Analiza porównawcza systemów podatkowych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej"

2 miejsce zajęła Karolina Wierzbicka

za pracę "Wpływ prawa Unii Europejskiej na polskie regulacje antynikotynowe i antyalkoholowe"

3 miejsce zajęła Kinga Szrajder

za pracę "Rola podatku CIT w budżecie państwa w Polsce na tle państw Unii Europejskiej w latach 2003-2017"

Gratulujemy zwycięzcom!!! Dziękujemy również wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie i zachęcamy do udziału w następnych konkursach oraz wydarzeniach organizowanych przez nasz punkt.

Więcej: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

UE będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji darczyńców dla Albanii2020-01-16

UE chce pomóc w odbudowie po trzęsieniu ziemi. UE zorganizuje międzynarodową konferencję darczyńców 17 lutego w Brukseli, aby wesprzeć wysiłki na rzecz odbudowy Albanii po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada, ogłosiła przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen .
„UE z przyjemnością informuje, że konferencja darczyńców dla Albanii odbędzie się 17 lutego. To konferencja darczyńców po strasznym trzęsieniu ziemi w Albanii. Chcemy pomóc Albanii w jej odbudowie”, powiedziała prezydent von der Leyen podczas konferencji prasowej.
UE przywiązuje dużą wagę do odbudowy i ożywienia Albanii i pomoże koordynować reakcję międzynarodową oraz zgromadzi niezbędne wsparcie finansowe, aby pomóc w długoterminowych wysiłkach, które będą do tego potrzebne. Celem jest także pomoc we wzmocnieniu zdolności Albanii do przygotowania i reagowania na katastrofy.
Więcej:
https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_19