Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Portugalia na czele UE2021-01-05

Co pół roku jeden z krajów UE przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (tzw. prezydencję). W praktyce oznacza to, że kraj ten przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, organizuje spotkania przywódców państw członkowskich i wskazuje obszary, w których UE powinna poczynić postępy. 1 stycznia pałeczkę przejmie Portugalia. W związku z pandemią koronawirusa prezydencja portugalska położy nacisk następujące obszary:

-odporna Europa: pomoc państwom członkowskim w powrocie do normalności po wygaśnięciu pandemii
-silniejsza Europa socjalna: walka z ubóstwem i bezrobociem
-bardziej ekologiczna Europa: wspieranie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej
-cyfrowa Europa: wspieranie transformacji cyfrowej
-silniejsza pozycja Europy na świecie: wzmacnianie partnerstw międzynarodowych, na przykład ze Stanami Zjednoczonymi, Indiami czy Afryką.

Bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-192021-01-04

COVID-19 to poważna choroba, na którą jak dotąd nie ma skutecznego lekarstwa. Globalnie doprowadziła do śmierci ponad miliona osób na całym świecie. Pandemia spowodowała też restrykcje, które diametralnie zmieniły nasze życie i ograniczyły naszą wolność. Wyjściem z tego kryzysu są szczepienia. Bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19 pomogą wrócić nam do normalnego życia. Wspólnie możemy pokonać koronawirusa.
#SafeVaccines #VacicinesWork #StrongerTogether 

Życzenia2020-12-31

Szczęśliwego Nowego Roku i wspólnej, silnej Europy życzy zespół Europe Direct - Bydgoszcz! Do zobaczenia w "przyszłym roku". Życzymy dużo energii do kolejnych działań, nadzieji i dużo zdrowia!:)

KE zatwierdza polski program wsparcia mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP2020-12-22

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwa o budżecie ok. 2,9 mld euro (13 mld złotych), mający wesprzeć mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w niektórych sektorach dotkniętych pandemią koronawirusa. Dotyczy to m.in. sektora handlu detalicznego, sektora hotelarskiego, rekreacyjnego i transportowego. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

Wesołych Świąt!2020-12-18

Wesołych Świąt!
W dniach 21.12-03.01 biuro Europe Direct – Bydgoszcz będzie zamknięte.
Wracamy tuż po Nowym Roku! Korzystając z okazji życzymy Państwu
Wesołych i Spokojnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Zespół Europe Direct - Bydgoszcz

Instytucje UE uzgadniają priorytety na nadchodzące lata2020-12-17

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i kanclerz Angela Merkel w imieniu prezydencji Rady podpisali dzisiaj wspólną deklarację w sprawie priorytetów legislacyjnych na 2021 r. W deklaracji potwierdzono zobowiązanie trzech instytucji do szybkiego przyjęcia wniosków ustawodawczych niezbędnych do przeprowadzenia odbudowy UE po pandemii COVID-19, korzystając jednocześnie z możliwości, jakie stwarza podwójna transformacja klimatyczna i cyfrowa. Przewodnicząca Ursula von der Leyen, przewodniczący David Sassoli i kanclerz Angela Merkel podpisali również pierwsze w historii wspólne konkluzje w sprawie celów i priorytetów politycznych na lata 2020−2024. Wyrazili w nich zgodę na realizację ambitnego programu politycznego i legislacyjnego na rzecz odbudowy i odnowionego dynamizmu do 2024 r.