Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za 100 dni!2019-02-15

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało już 100 dni! Będziemy głosować i wybierać osoby, którzy będą reprezentować nas w Parlamencie Europejskim. Wybory odbędą się od czwartku 23 maja do niedzieli 26 maja, ale dokładny dzień będzie zależeć od poszczególnego państwa UE, w którym bierzesz udział. W Polsce wybory odbędą się 26 maja.

Jednak wiele osób nadal nie wie, kiedy odbywają się wybory i ryzykuje utratę okazji, aby ich głos został usłyszany!

Zmieńmy to dzisiaj.

Niech wszyscy wiedzą, że wybory europejskie rozpoczynają się za 100 dni.

Równość płci: czas na zamknięcie luki2019-02-13

Zdaniem Komisji Europejskiej potrzeba 70 lat, by kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni, przy obecnym tempie rozwoju.

Europa może być jednym ze światowych liderów pod względem równouprawnienia płci, ale w UE kobiety wciąż otrzymują średnio niższe wynagrodzenia i emerytury i nadal są niedostatecznie reprezentowane na politycznej i ekonomicznej pozycji władzy i procesu decyzyjnego.
Sprawozdanie przyjęte przez komisję ds. Praw kobiet wzywa dziś UE do zwiększenia wysiłków. Sprawozdanie Parlamentu w sprawie równości kobiet i mężczyzn w UE w latach 2014-2015 podkreśla potrzebę ustanowienia równości płci jako priorytetu politycznego. Wzywa również do stworzenia ram prawnych, które pomogą ludziom osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz podkreśli negatywny wpływ polityki oszczędnościowej i cięć na publiczne usługi opieki zdrowotnej i zdrowotne.
"Potrzebujemy równouprawnienia płci w czołówce agendy politycznej na poziomie UE" - powiedział autor raportu, Ernest Urtasun, hiszpański członek grupy Verts / ALE.

Targi Erasmus+ w Wyższej Szkole Gospodarki!2019-02-12

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+? Przyjdź na targi Erasmus+ do Wyższej Szkoły Gospodarki! Już w najbliższy czwartek (14 luty) w godz. 10:00-14:00 ul. Garbary 2 budynek K sala K001. Kontakt: Dział Spraw Międzynarodowych - dsm@byd.pl lub  +48 52 567 00 78 Zapraszamy!

Pestycydy w żywności. Co robi Parlament Europejski, aby pomóc?2019-02-08

Europejczycy martwią się pozostałościami pestycydów w żywności i ich potencjalnym wpływem na zdrowie. Dowiedz się, jak posłowie do PE rozwiązują ten problem. Około 50% żywności testowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2016 r. zawierało pozostałości pestycydów, a 3,8% przekracza limity prawne. W UE pestycydy i substancje czynne w nich są dokładnie monitorowane, ale w ostatnich latach poruszono kwestię procedury zatwierdzania, zwłaszcza po kontrowersjach dotyczących odnowienia zatwierdzenia glifosatu w 2017 r. Aby lepiej chronić zdrowie ludzi, Parlament Europejski chce działań mających na celu poprawę zarządzania wykorzystaniem pestycydów w UE. Bardziej przejrzysta procedura zatwierdzania pestycydów. W lutym 2018 r. Parlament powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie unijnej procedury wydawania zezwoleń na pestycydy. W dniu 16 stycznia posłowie do PE poparli końcowe sprawozdanie komisji, domagając się bardziej przejrzystych procedur w celu zapewnienia odpowiedzialności politycznej
Posłowie zalecają: