Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Lekcje europejskie w ZS Budowlanych w Bydgoszczy2019-11-18

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości mieliśmy okazję odwiedzić Zespół Szkół Budowlanych. Uczniowie mieli okazję poznać wolontariuszy Europejskiego Korpusus Solidarności z Gruzji i Białorusi. Rozmawialiśmy o europejskich możliwościach mobilności, Erasmus + i Europejski Korpus Solidarności. Mówiliśmy o partnerstwie wschodnim i przekazywaliśmy wiedzę na temat kultury, systemu edukacji, kuchni, zwyczajów i tradycji na Białorusi i w Gruzji. 
"Wiedza to potęga. Informacja jest wyzwalająca. Edukacja jest przesłanką postępu, w każdym społeczeństwie, w każdej rodzinie”. 

II etap Ogólnopolskiej Olimpiady wiedy o UE "Gwiezdny Krąg"2019-11-15

Właśnie teraz rozgrywa się II etap Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg w Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy! Uczniowie szkół ponadpodstawowych z naszego regionu walczą o wejście do finału, gdzie dalszą walkę stoczy 10 najlepszych z 2729 uczestników z całej Polski! 

Uczestnicy II etapu Olimpiady w Bydgoszczy reprezentują:
-I Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Żninie
-I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią
-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy
-Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka

Więcej na temat olimpiady:
http://gwiezdnykrag.pl/

DiscoverEU - kolejna runda! 2019-11-08

Wczoraj rozpoczęła się kolejna runda konkursu DiscoverEU zorganizowanego przez Komisję Europejską. 

Uczestnicy konkursu będą mieli możliwość podróżowania po Europie i poznawania jej dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Do 28 listopada 2019 r. (do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego) każdy osiemnastoletni obywatel UE może zgłosić się do udziału w konkursie. Zwycięzcy będą mogli odbyć podróż po Europie między 1 kwietnia a 31 października 2020 r. Do tej pory w ramach trzech rund konkursu Komisja przyznała 50 tys. biletów, a do udziału w konkursie zgłosiło się 275 tys. młodych ludzi. Nowa runda umożliwi kolejnym 20 tys. młodych osób udział w DiscoverEU.

Umowa handlowa z Singapurem zatwierdzona2019-11-08

Państwa członkowskie UE zatwierdziły dzisiaj umowę handlową z Singapurem. Oznacza to, że umowa wejdzie w życie 21 listopada.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył: Jest to pierwsza dwustronna umowa handlowa Unii Europejskiej z krajem Azji Południowo-Wschodniej i będzie ona podstawą bliższych stosunków między Europą a jednym z najbardziej dynamicznych regionów na świecie. Wieńczy ona wysiłki obecnej Komisji na rzecz budowy sieci partnerów zaangażowanych w otwarty, sprawiedliwy i oparty na zasadach handel.