Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

UWAGA KONKURS!2019-12-20

Drodzy absolwenci uczelni wyższych! Przypominamy o możliwości wzięcia udziału w naszym konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej! 

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

DEADLINE: 20 grudnia 

Zachęcamy do składania prac, do wygrania nagrody!

Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie2019-12-19

Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie: Rada zatwierdza wstępne porozumienie

UE podejmuje nowe działania, by zmniejszyć ryzyko niedoboru wody do nawadniania upraw. Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili dziś wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia, które ułatwi wykorzystywanie oczyszczonych ścieków komunalnych do nawodnień w rolnictwie. Toruje to drogę do ostatecznego przyjęcia aktu.

Nowe przepisy pomogą Europie dostosować się do skutków zmiany klimatu. Rozporządzenie – w pełni zgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym – poprawi dostępność wody i skłoni do jej wydajnego wykorzystywania. Zapewnienie dostatecznej ilości wody do nawadniania pól, zwłaszcza podczas upałów i dotkliwych susz, może pomóc zapobiec zbyt małym zbiorom i niedoborom żywności.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2019/12/18/water-reuse-for-agricultural-irrigation-council-approves-provisional-deal/?fbclid=IwAR0KU_8uBbyFhX3ZTwVkaDNexiu1-N5LJxtEZvzL-WkSlfjNhADU61rgJRE

Wszystko o Europejskim Korpusie Solidarności i Erasmusie2019-12-19

Dzisiaj znów mieliśmy okazję porozmawiać z uczniami liceum w Bydgoszczy. Nasi wolontariusze podzielili się swoimi doświadczeniami, rozmawiali o programach Europejski Korpus Solidarności i o Erasmus +. Na prośbę studentów rozmawialiśmy także o Białorusi i Armenii; zwyczajach i tradycjach. Teraz uczniowie znają wiele ciekawostek na temat tych krajów. Rozmawialiśmy również o możliwościach podróżowania, studiowania lub o tym, jak zostać wolontariuszem za granicą

Ilham Tohti zwycięzcą Nagrody im. Sacharowa 20192019-12-19

Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach, został laureatem Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2019 przyznawanej przez Parlament Europejski.

Nagroda w postaci dyplomu oraz 50 0000 euro zostanie wręczona podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 18 grudnia 2019 r.
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.