Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Wesołych Świąt Wielkanocy!2021-04-01

Radosnych Świąt Wielkanocnych, stołu suto zastawionego tradycyjnymi potrawami, przy którym nie zabraknie nikogo bliskiego Twemu sercu. By te święta były nie tylko czasem wytchnienia i i odpoczynku, ale przede wszystkich duchowej odnowy.

Życzy Zespół Europe Direct - Bydgoszcz

Kolejne spotkanie z młodzieżą za nami2021-03-30

Kolejne spotkanie w ramach Global Conversation Class za nami!
Tym razem z wolontariuszami z Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny działającymi w ramach projektu Europe Direct rozmawiali uczniowie klasy 2 CS XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Spotkanie było nie tylko okazją do poznania kultury i zwyczajów w/w krajów, ale przede wszystkim szansą na sprawdzenie swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Klasa 2 CS dała radę! 
Następne spotkania już wkrótce!

Cyfrowy Zielony Certyfikat2021-03-29

Komisja Europejska proponuje utworzenie cyfrowego zielonego certyfikatu, aby ułatwić bezpieczne swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19. Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu lub wyzdrowiała z COVID-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie zawierał kod QR zapewniający bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu. Komisja stworzy portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w technicznym wdrażaniu certyfikatów. Państwa członkowskie pozostają odpowiedzialne za podjęcie decyzji, które ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego mogą być uchylone w przypadku podróżnych, ale będą musiały stosować takie zwolnienia w ten sam sposób do podróżnych posiadających zielony certyfikat cyfrowy.

Warianty koronawirusa: aktualna sytuacja i wpływ na szczepienia w UE2021-03-17

Istniejące szczepionki na COVID-19 powinny być skuteczne przeciwko nowym wariantom wirusa, powiedzieli eksperci europosłom 15 marca.

W ramach stałego, dokładnego monitorowania strategii szczepień UE przez Parlament Europejski, posłowie z Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wysłuchali wypowiedzi ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie skuteczności szczepionek przeciwko mutacjom koronawirusa.

Trzy główne warianty w UE
Dr Bruno Ciancio, szef nadzoru w ECDC, powiedział, że w tej chwili w UE obecne są trzy główne warianty budzące obawy: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.

Według eksperta, na podstawie obecnej wiedzy na temat wariantów modele ECDC przewidują, że obecne środki i strategia szczepień wprowadzona przez UE będą nadal skuteczne, ale podkreślił znaczenie śledzenia przez kraje wariantów i ich rozprzestrzeniania się.

Główne warianty COVID-19: przypadki w UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii
Wariant brytyjski : 24,000 przypadków w 28 krajach
Wariant południowoafrykański: 900 przypadków w 18 krajach
Wariant brazylijski: 200 przypadków w 9 krajach