Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

UWAGA UWAGA wyniki konkursu!!!!2019-01-17

Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej. Za nami już X edycja tego konkursu. Tym bardziej cieszymy się, że dotarło do nas tyle ciekawych prac! Naprawdę... jesteśmy pod wrażeniem! Po wnikliwym zapoznaniu się ze wszystkimi pracami z radością możemy ogłosić, że zwycięzcami są...

Komisja przyjmuje wniosek dotyczący kolejnego programu Erasmus 2021-20272019-01-16

W dniu 30 maja Komisja przyjęła wniosek dotyczący kolejnego programu Erasmus, z podwojeniem budżetu do 30 mld euro na okres 2021-2027.

Opierając się na sukcesie programu Erasmus +, kolejny program zapewni możliwości nauki i mobilności dla 12 milionów osób, w porównaniu do 4 milionów osób w obecnym programie. Skupienie się na "ewolucji, a nie rewolucji" oznacza, że program "Erasmus" będzie nadal obejmował szkoły, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkolnictwo wyższe i kształcenie dorosłych - młodzież i sport, ale w bardziej opływowy sposób. W oparciu o ocenę śródokresową i konsultacje z zainteresowanymi stronami, następny program zostanie znacznie wzmocniony, rozszerzony i bardziej integracyjny. 

Prezydencja Rumunii w Unii Europejskiej 2019-01-16

Rumuńska prezydencja UE w 2019 r.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. Rumunia sprawuje 6-miesięczną prezydencję w Unii Europejskiej. Rumunia ściśle współpracuje z Finlandią, która obejmie prezydencję w lipcu 2019 (lipiec-grudzień 2019 r.) i Chorwacją, która obejmie prezydencję w styczniu 2020 (styczeń-czerwiec 2020 r.). To jest pierwszy mandat dla Rumunii. Rumunia będzie miała możliwość przedstawienia swojej wizji w debatach strategicznych dotyczących przyszłości Unii Europejskiej, bezpośredniego wkładu w proces konsolidacji oraz promowania części europejskiego programu, który kraj uzna za ważny.

UE wspiera Galileo, Copernicus i inne programy kosmiczne 2019-01-15

Technologia kosmiczna jest wykorzystywana do wszystkiego, od komunikacji po ratowanie życia na morzu i monitorowanie klęsk żywiołowych. Dowiedz się więcej o tym, jak UE pomaga w osiągnięciu tego celu.