Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

UE wspiera Galileo, Copernicus i inne programy kosmiczne

21 listopada komisja parlamentarna ds. Przemysłu, badań i energii przyjęła projekt sprawozdania Massimiliano Saliniego w sprawie ustanowienia programu kosmicznego UE oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Programu kosmicznego. Strategia ta została przyjęta przez posłów do PE podczas sesji plenarnej w dniu 13 grudnia. Proponowany budżet na 16 mld euro na lata 2021-2027 obejmuje programy takie jak Galileo, Copernicus i świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej.

Te działania kosmiczne przyniosą korzyści także ludziom i przedsiębiorstwom na świecie. "Nowoczesny, bezpieczniejszy, konkurencyjny, wydajny i zrównoważony sektor transportu jest głęboko powiązany z sektorem kosmicznym", powiedział Salini, włoski członek grupy PPE. " system i obserwacja Ziemi poprawiają wydajność usług transportowych, co przyniesie wiele korzyści na poziomie globalnym i europejskim.

A "Bardziej efektywne zarządzanie ruchem zmniejszy emisje i zmierzy się z problemem zmian klimatu, większe wykorzystanie dronów poprawi dostawę i usługi pocztowe, lepsze śledzenie lotów zmniejszy liczbę odwołań lotów i hałas." 

Technologia kosmiczna jest niezbędna dla wielu ważnych usług, od których Europejczycy są uzależnieni i może odegrać kluczową rolę w skutecznym stawianiu czoła nowym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, kontrole graniczne i pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom żyjącym w UE. Jednak żadne państwo UE nie ma możliwości dotarcia wyłącznie do gwiazd.

The "Nowy program kosmiczny stawia na Europę i ma na celu wzmocnienie jej globalnego przywództwa w dziedzinie obserwacji Ziemi, nawigacji i badań technologicznych", powiedział Salini. "Chociaż Europa jest obecnie drugą potęgą kosmiczną na świecie, musimy wspierać coraz większej współpracy, jeśli chcemy, aby to było naszym przywództwem. Ma to ogromne znaczenie w kontekście, w którym tradycyjne siły kosmiczne pozostają bardzo aktywne, a jednocześnie pojawiają się nowi gracze, którzy coraz bardziej kwestionują konkurencyjność europejskiego sektora kosmicznego. "