Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Dzień Europy

„Europa nie powstanie od razu ani w całości: 
będzie powstawała przez konkretne realizacje, 
tworząc najpierw rzeczywistą solidarność”

(fragment Deklaracji Schumana, 9 maja 1950 r.)

Idea Dnia Europy

Dzień Europy jest jednym z symboli Unii Europejskiej. To święto pokoju i jedności w Europie, obchodzone co roku przez wszystkich obywateli Unii Europejskiej. To właśnie 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. 

Obchody Dnia Europy w Bydgoszczy

Także w Bydgoszczy przyłączamy się do świętowania Dnia Europy podczas festynu organizowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Bydgoszcz przy WSG. Mieszkańców Bydgoszczy i okolic, a szczególnie dzieci, zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach Dnia Europy na kampusie Wyższej Szkoły Gospodarki, który tego dnia zamienia się w „miasteczko europejskie”. Wśród licznych atrakcji proponujemy zabawy edukacyjne i konkursy z nagrodami na temat UE, kolorowanki, malowanie twarzy, spotkanie z Syriuszem – maskotką UE, Europejskie Koło Fortuny i wiele więcej. W samo południe usłyszeć tego dnia można dźwięki hymnu Unii Europejskiej, a goście obdarowywani są kwiatami w barwach Unii Europejskiej. 

Do udziału w bydgoskim Dniu Europy szczególnie zapraszamy szkoły i przedszkola – przyjdźcie całą klasą! Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zorganizowanych na adres e-mail: europedirect-bydgoszcz@byd.pl lub telefonicznie: 733 753 001 lub (52) 567 00 69.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!