DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Suwerenność technologiczna: Komisja uruchamia sojusze na rzecz półprzewodników i technologii chmury

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała: Technologie chmury i przetwarzania brzegowego mają ogromny potencjał gospodarczy dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji publicznych, na przykład pod względem zwiększenia konkurencyjności i zaspokojenia specyficznych potrzeb przemysłu. Mikrochipy stanowią centralny element każdego urządzenia, z którego korzystamy w dzisiejszych czasach. Począwszy od telefonów komórkowych po nasze paszporty – te małe elementy stwarzają wiele możliwości rozwoju technologicznego. Wspieranie innowacji w tych kluczowych sektorach ma zatem zasadnicze znaczenie i może pomóc Europie, we współpracy z partnerami o podobnym nastawieniu, poczynić znaczne postępy.

Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział: Europa ma wszystko, co niezbędne, by uplasować się na czołowej pozycji w wyścigu technologicznym. Za sprawą obu sojuszy opracowane zostaną ambitne plany działania dotyczące rozwoju technologii w celu stworzenia i wdrożenia w Europie technologii przetwarzania danych nowej generacji, od chmury po najnowocześniejsze półprzewodniki. Sojusz na rzecz chmury i technologii przetwarzania brzegowego ma na celu opracowanie energooszczędnych i dobrze zabezpieczonych europejskich chmur przemysłowych, nad którymi organy państw trzecich nie mają kontroli ani do których nie mają dostępu. Sojusz na rzecz półprzewodników przywróci równowagę w globalnych łańcuchach dostaw półprzewodników, zapewniając nam zdolności w zakresie projektowania i produkowania w Europie najbardziej zaawansowanych chipów w technologii 2 nm i poniżej.

Sojusz przemysłowy na rzecz procesorów i technologii półprzewodnikowych
Mikrochipy, w tym procesory, są kluczowymi technologiami napędzającymi wszystkie urządzenia elektroniczne i maszyny, z których obecnie korzystamy. Chipy są podstawą wielu różnych rodzajów działalności gospodarczej oraz określają ich poziom efektywności energetycznej i bezpieczeństwa. Zdolności w zakresie rozwoju procesorów i chipów mają kluczowe znaczenie dla przyszłości najnowocześniejszych dziś gospodarek. Sojusz przemysłowy na rzecz procesorów i technologii półprzewodnikowych będzie kluczowym instrumentem dalszego postępu przemysłowego w UE w tej dziedzinie.

Za sprawą tego sojuszu zostaną wskazane istniejące wąskie gardła, potrzeby i zależności w całym przemyśle oraz odpowiednie środki zaradcze. Dzięki wspomnianemu sojuszowi określone zostaną plany działania dotyczące rozwoju technologii zapewniające Europie zdolność do projektowania i produkcji najbardziej zaawansowanych chipów przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnej strategicznej zależności poprzez zwiększenie udziału Europy w światowej produkcji półprzewodników do 20 proc. do 2030 r.

W tym celu sojusz zmierza do ustanowienia zdolności w zakresie projektowania i produkcji niezbędnych do wytwarzania zaufanych procesorów i komponentów elektronicznych nowej generacji. Będzie to oznaczało przejście Europy na zdolność produkcyjną procesorów w technologii 16 nanometrów (nm) do 10 nm, aby zaspokoić obecne potrzeby Europy, a także w technologii poniżej 5 do 2 nm, aby wyjść na przeciw przyszłym potrzebom technologicznym. Najbardziej zaawansowane rodzaje półprzewodników są bardziej wydajne i mogą radykalnie zmniejszyć zużycie energii we wszystkich zastosowaniach, od telefonów po ośrodki przetwarzania danych.

Europejski sojusz na rzecz danych, technologii przetwarzania brzegowego i rozwiązań chmurowych w przemyśle
Jak podkreślono w europejskiej strategii w zakresie danych, ilość generowanych danych znacznie rośnie i oczekuje się, że duża część danych będzie przetwarzana na obrzeżach sieci (80 proc. do 2025 r. w porównaniu z zaledwie 20 proc. obecnie), bliżej użytkowników i miejsca generowania danych. Zmiana ta stanowi dla UE ogromną szansę na wzmocnienie własnej chmury i zdolności w zakresie przetwarzania danych na obrzeżach sieci, a co za tym idzie – wzmocnienie suwerenności technologicznej Unii. Zmiana ta będzie wymagała opracowania i wdrożenia fundamentalnie nowych technologii przetwarzania danych obejmujących przetwarzanie brzegowe oraz odchodzenia od w pełni scentralizowanych modeli infrastruktury przetwarzania danych.

Europejski sojusz na rzecz danych, technologii przetwarzania brzegowego i rozwiązań chmurowych w przemyśle będzie sprzyjał pojawianiu się przełomowych technologii chmury i przetwarzania brzegowego, które są wysoce bezpieczne, energooszczędne i zasobooszczędne oraz w pełni interoperacyjne, przez co zwiększy zaufanie użytkowników chmury we wszystkich sektorach. Sojusz będzie służył szczególnym potrzebom obywateli Unii, unijnych przedsiębiorstw i unijnego sektora publicznego (w tym do celów wojskowych i związanych z bezpieczeństwem) w zakresie przetwarzania wysoce wrażliwych danych, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności przemysłu UE w obszarze technologii przetwarzania brzegowego i technologii chmury.

Przez cały okres funkcjonowania sojuszu prace w jego ramach będą przebiegały zgodnie z następującymi kluczowymi zasadami i normami:

najwyższe standardy pod względem interoperacyjności i możliwości przenoszenia/odwracalności, otwartości i przejrzystości;
najwyższe standardy pod względem ochrony danych, cyberbezpieczeństwa i suwerenności danych;
najnowsze osiągnięcia pod względem efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju;
zgodność z europejskimi najlepszymi praktykami w zakresie chmury, w tym poprzez przestrzeganie odpowiednich norm, kodeksów postępowania i systemów certyfikacji.
Uczestnictwo w sojuszach
Wspomniane sojusze są otwarte dla wszystkich podmiotów publicznych i prywatnych posiadających pełnomocnika w Unii i prowadzących odpowiednią działalność, pod warunkiem że spełniają one warunki określone w statucie.

Ze względu na strategiczne znaczenie działalności w poszczególnych sektorach członkostwo w sojuszach uzależnione jest od spełnienia szeregu warunków. Odpowiednie zainteresowane strony muszą spełniać kryteria kwalifikowalności, związane w szczególności z bezpieczeństwem (w tym cyberbezpieczeństwem), bezpieczeństwem dostaw, ochroną własności intelektualnej, ochroną danych i dostępem do danych oraz praktyczną użytecznością dla sojuszu. Wspomniane zainteresowane strony muszą podpisać deklaracje i wypełnić formularz zgłoszeniowy, który zostanie oceniony przez Komisję Europejską.

Więcej: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_21_3733