DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Unia Europejska i Republika Kenii rozpoczynają dialog strategiczny

Wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz do spraw handlu Valdis Dombrovskis powiedział: Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę i przywództwo Kenii w regionie. Jest to kraj przewodniczący Wspólnocie Wschodnioafrykańskiej i jeden z najważniejszych partnerów handlowych UE w Afryce Subsaharyjskiej. Decyzja podjęta niedawno na szczycie EAC pozwala członkom EAC na dwustronne wdrożenie regionalnej umowy o partnerstwie gospodarczym z UE, w oparciu o zasadę „zmiennej geometrii”. UE rozpocznie teraz współpracę z Kenią, która już podpisała i ratyfikowała umowę, w zakresie warunków jej wdrożenia. Umowa o partnerstwie gospodarczym jest ważnym narzędziem handlu i rozwoju, a jej wdrożenie we współpracy z Kenią byłoby podstawą regionalnej integracji gospodarczej. Zachęcamy również innych członków Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej do podpisania i ratyfikowania umowy o partnerstwie gospodarczym.

Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen z zadowoleniem przyjęła pozytywny wynik rozmów i dodała: Cieszę się z ożywienia stosunków dwustronnych UE i Kenii dzięki rozpoczęciu dialogu strategicznego oraz odnowieniu zobowiązań względem Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej. Pozwoli to na rozwój dialogu koncentrującego się na wspólnych celach politycznych i realnych korzyściach dla wszystkich zainteresowanych stron. Natychmiast rozpoczniemy prace nad planem działania, jeśli chodzi o wdrożenie dialogu strategicznego. Zobowiązujemy się do wspierania działań Kenii na rzecz ambitnej transformacji ekologicznej, tworzenia miejsc pracy i cyfryzacji. Ponadto ważnym elementem budowania odporności i walki z pandemią Covid-19 będzie inwestowanie w ludzi, w edukację i w opiekę zdrowotną. Pracujemy intensywnie w ramach inicjatyw Drużyny Europy, aby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz sektor farmaceutyczny w Afryce i uzupełniać w ten sposób działania podejmowane na szczeblu krajowym.

W trakcie wizyty prezydenta Kenii, Uhuru Kenyatta, wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz do spraw handlu Valdis Dombrovskis spotkał się z Adanem Mohamedem – ministrem ds. Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej i Rozwoju Regionalnego. Z kolei komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen odbyła rozmowę z minister spraw zagranicznych – Raychelle Omamo. Wizyta polityczna na wysokim szczeblu przyczyniła się do zacieśnienia stosunków dwustronnych między UE a Kenią.

Komisja niezwłocznie rozpoczęła prace nad planem działania zapewniającym szybkie przeprowadzenie dialogu, który w relacjach między UE a Kenią przyczyni się do postępów w dziedzinie m.in.: współpracy regionalnej i wielostronnej; demokracji, sprawowania rządów i praw człowieka, w tym równouprawnienia płci; pokoju, bezpieczeństwa i stabilności; handlu i inwestycji; rozwoju społecznego; przeciwdziałania zmianie klimatu i transformacji ekologicznej; oraz agendy cyfrowej.

Równocześnie rozpoczęły się rozmowy na temat zacieśnienia współpracy gospodarczej UE ze Wspólnotą Wschodnioafrykańską i obie strony zobowiązały się do dwustronnego wdrożenia postanowień umowy o partnerstwie gospodarczym ze Wspólnotą Wschodnioafrykańską dotyczących handlu oraz współpracy gospodarczej i rozwojowej. Negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym zakończono w 2014 r., ale umowa nadal oczekuje na podpisanie i ratyfikację przez wszystkich członków Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej.

Więcej: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_21_3151