Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE2018-03-08

Komisja Europejska opublikowała projekt porozumienia o odstąpieniu z UE między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Projekt umowy składa się z 6 części, zawierające:

➡️przepisy wstępne
➡️prawa obywateli
➡️inne kwestie separacji, takie jak towary wprowadzane do obrotu przed ostatecznym wyjściem z UE
➡️rozliczenie finansowe
➡️ustalenia przejściowe
➡️przepisy instytucjonalne

O co pytają obywatele UE?2018-03-07

W ubiegłym roku obywatele zadali ponad 52 000 pytań, sugestii i komentarzy Parlamentowi Europejskiemu lub jego przewodniczącemu za pośrednictwem Biura Obywateli ds. Zapytań (Ask EP). Na co dzień, Ask EP dostaje zapytania od obywateli z całej UE i całego świata, prosi o informacje, wyrażanie opinii lub sugerowanie pomysłów na wszelkie tematy związane z UE.

Jesteś ciekawy najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi?

Jesteś zainteresowany stażem w Brukseli?2018-03-06

European Economic and Social Committee (EESC) oferuje 3-miesięczne lub 5-miesięczne staże dla studentów oraz absolwentów uczelni wyższych!

Ostateczny termin składania wniosków to 31 marca 2018 r.

Więcej:

https://www.youtube.com/watch?v=_Tvtycd5tt0&feature=youtu.be

 

Warsztaty podczas "Orientation Week"2018-03-05

3 marca odbyły się warsztaty podczas tygodnia adaptacyjnego dla studentów zagranicznych oraz studentów Erasmusa. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim i miały na celu zapoznanie studentów z platformą EURES oraz EUROPASS. Poruszana była również kwestia mobilności. Studenci polscy również uczestniczyli w spotkaniu mieli okazję nawiązania kontaktu ze studentami zagranicznymi oraz pracowali wspólnie przy tworzeniu CV i poszukiwaniu odpowiedniego stanowiska pracy na platformie EURES.

Spotkanie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego ze studentami zagranicznymi WSG2018-03-02

27 i 28 lutego odbyło się spotkanie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego! Spotkanie miało charakter wymiany kulturowej, wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś nowego! Poruszany był również temat migracji oraz podejścia do migrantów z różnych perspektyw. Właśnie na takich spotkaniach rodzą się ciekawe pomysły, a może i nawet współpraca, wspólny projekt? 

Wymiana młodzieży w Bułgarii2018-02-25

Młodzież z Irlandii Północnej, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Bułgarii wzięła udział w wymianie w Bułgarii 19-23 luty. Uczestnicy bydgoskiego Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego także będą mieli okazję polecieć do Francji i przyjąć młodzież w Bydgoszczy.

Gorąco zachęcamy osoby w wieku 13-30 lat do dołączenia do Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Uczestnictwo w MPE daje dużo korzyści, wystarczy poświęcić trochę czasu i być gotowym na dyskusję nad wybranymi przez grupę kwestiami.