Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Komisja przeznacza 3,9 mln euro na wsparcie dziennikarstwa śledczego i wolności mediów2020-11-20

Komisja Europejska ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków o wartości 3,9 mln euro w celu dalszego wspierania transgranicznych dochodzeń, a także mapowania naruszeń wolności prasy i mediów oraz reagowania na nie.

Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: „Dzisiaj częściej niż kiedykolwiek wcześniej dziennikarze spotykają się z groźbami, od nękania w internecie po ataki fizyczne, od nacisków politycznych po brak bezpieczeństwa zatrudnienia. Gdy dziennikarze są w niebezpieczeństwie, zagrożona jest demokracja. Dlatego finansujemy projekty, które będą bezpośrednio wspierać dziennikarzy, którzy tego potrzebują, poprzez udzielanie pomocy prawnej i praktycznej, a także poprzez dotacje na transgraniczne dochodzenia."

Nowy film na YouTube!2020-11-17

Nowy film na naszym kanale na YouTube już dostępny! Debata online "W kierunku nowej polityki migracyjnej". Zachęcamy do oglądania!
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=tFvCwHoOU1s

Już w najbliższy poniedziałek debata!2020-11-10

Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się debata "W kierunku nowej polityki migracyjnej". Spotkanie odbędzie się przy użyciu MS Teams oraz będzie dostępne na naszym kanale YouTube: http://acconpit.com/7FqM Przy okazji zachęcamy do subskrypcji. Już wkrótce pojawią się nowe filmy.

Nasz najnowszy newsletter już dostępny!2020-11-03

Zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym newsletterem wrzesień-październik 2020. Newsletter zawiera informacje na temat działań instytucji UE oraz działań naszego biura. 

Sprawdź tutaj: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/userfiles/files/Newsletter%20nr%205.pdf?fbclid=IwAR2bu7JldyGj_CaxZdRPlsEuzWYWO4SBFa3clZY5xxBRzIpGfAWHjEmEe9E

Dialog Obywatelski ONLINE „Maseczki, szczepionki, kwarantanny – COVID w sezonie grypowym”2020-10-30

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Dialogu Obywatelskim ONLINE „Maseczki, szczepionki, kwarantanny – COVID w sezonie grypowym”, który odbędzie się w czwartek 5 listopada br. w godz. 10:00-11:00. Na nurtujące wszystkich pytania dotyczące obecnej pandemii odpowie dr. n. med. Piotr Kramarz z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Spotkanie poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.
Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach na Facebooku oraz na czacie YouTube podczas transmisji.
Transmisja na profilach PKE w mediach społecznościowych: Facebook lub YouTube.
Więcej szczegółów w załączonym zaproszeniu.

Rozwój społecznej gospodarki rynkowej UE: odpowiednie wynagrodzenia minimalne2020-10-28

Komisja przedstawia dziś wniosek ustawodawczy dotyczący dyrektywy UE, która ma zapewnić ochronę pracowników unijnych dzięki odpowiednim wynagrodzeniom minimalnym, umożliwiającym godne życie niezależnie od miejsca pracy. Wynagrodzenia minimalne ustalone na odpowiednim poziomie mają nie tylko pozytywne skutki społeczne, ale również przynoszą szersze korzyści gospodarcze – zmniejszają nierówności płacowe, pomagają utrzymać popyt krajowy i zwiększają chęć podjęcia pracy. Odpowiednie wynagrodzenia minimalne mogą również przyczynić się do zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ponieważ więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje płacę minimalną. Nowy wniosek przyczyni się również do ochrony tych pracodawców, którzy płacą pracownikom godziwe wynagrodzenie, co umożliwi uczciwą konkurencję.

Obecny kryzys dotknął w szczególności sektory o wyższym odsetku pracowników nisko opłacanych, takie jak usługi sprzątania, handel detaliczny, opieka zdrowotna i długoterminowa oraz opieka rezydencjalna. Zapewnienie pracownikom godnego życia i ograniczenie ubóstwa pracujących jest ważne nie tylko w czasie kryzysu, ale również ma zasadnicze znaczenie dla trwałego ożywienia gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu.