Komisja Europejska opublikowała dziś nowy, ambitny plan działania na rzecz wzmocnienia unii rynków kapitałowych UE w nadchodzących latach. Obecnie głównym priorytetem UE jest zadbanie o to, by Europa podniosła się po bezprecedensowym kryzysie gospodarczym, w jakim się znalazła na skutek pandemii koronawirusa. Kluczowe znaczenie dla realizacji tego zadania będą miały rozwój rynków kapitałowych UE i zapewnienie dostępu do finansowania rynkowego.
Pomoc państwa: Komisja zatwierdza polski program pomocy o wartości 32 mln euro, który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa
Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 142 mln złotych (około 32 mln euro), który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, w dniu 15 marca 2020 r. Polska zakazała wszelkich międzynarodowych i krajowych lotniczych usług pasażerskich na polskich lotniskach. Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca 2020 r., ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca 2020 r. Spowodowało to znaczne straty operacyjne dla operatorów polskich portów lotniczych.
Wartości europejskie nie są na sprzedarz! Zachęcamy do lektury, ciekawy komentarz prof. dr hab. Zbigniewa Czachóra, eskperta Team Europe, do Orędzia o Stanie Unii Europejskiej wygłoszonego przez Przewodniczącą Ursulę von der Leyen, 16 września.
https://ec.europa.eu/poland/news/200918_czachor_SOTEU_pl...
Komisja Europejska proponuje nowy pakt o migracji i azylu, obejmujący wszystkie elementy niezbędne do kompleksowego europejskiego podejścia do migracji Określa on usprawnione i szybsze procedury z zakresu całego systemu azylu i migracji. Wprowadza on także równowagę między zasadą sprawiedliwego podziału odpowiedzialności a solidarnością. Ma to kluczowe znaczenie dla odbudowania zaufania między państwami członkowskimi i przekonania o zdolności Unii Europejskiej do zarządzania migracją.
Komisja Europejska uruchomiła dziś nowy plan działania na rzecz unii celnej, w którym określono szereg środków mających na celu uczynienie w ciągu najbliższych czterech lat unijnych służb celnych bardziej inteligentnymi, innowacyjnymi i sprawniejszymi. Zapowiedziane środki wzmocnią unię celną jako podstawę jednolitego rynku. Potwierdzają one również jego ważną rolę w ochronie dochodów UE, a także bezpieczeństwa, zdrowia i dobrobytu obywateli oraz przedsiębiorstw UE.
Już jutro! Zapraszamy do wspólnego oglądania #SOTEU na naszym profilu na Facebooku. Jutro o 9:00 rano orędzie o stanie Unii wygłosi Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.