Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Komisja przyjmuje wniosek dotyczący kolejnego programu Erasmus 2021-20272019-01-16

W dniu 30 maja Komisja przyjęła wniosek dotyczący kolejnego programu Erasmus, z podwojeniem budżetu do 30 mld euro na okres 2021-2027.

Opierając się na sukcesie programu Erasmus +, kolejny program zapewni możliwości nauki i mobilności dla 12 milionów osób, w porównaniu do 4 milionów osób w obecnym programie. Skupienie się na "ewolucji, a nie rewolucji" oznacza, że program "Erasmus" będzie nadal obejmował szkoły, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkolnictwo wyższe i kształcenie dorosłych - młodzież i sport, ale w bardziej opływowy sposób. W oparciu o ocenę śródokresową i konsultacje z zainteresowanymi stronami, następny program zostanie znacznie wzmocniony, rozszerzony i bardziej integracyjny. 

Prezydencja Rumunii w Unii Europejskiej 2019-01-16

Rumuńska prezydencja UE w 2019 r.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. Rumunia sprawuje 6-miesięczną prezydencję w Unii Europejskiej. Rumunia ściśle współpracuje z Finlandią, która obejmie prezydencję w lipcu 2019 (lipiec-grudzień 2019 r.) i Chorwacją, która obejmie prezydencję w styczniu 2020 (styczeń-czerwiec 2020 r.). To jest pierwszy mandat dla Rumunii. Rumunia będzie miała możliwość przedstawienia swojej wizji w debatach strategicznych dotyczących przyszłości Unii Europejskiej, bezpośredniego wkładu w proces konsolidacji oraz promowania części europejskiego programu, który kraj uzna za ważny.

UE wspiera Galileo, Copernicus i inne programy kosmiczne 2019-01-15

Technologia kosmiczna jest wykorzystywana do wszystkiego, od komunikacji po ratowanie życia na morzu i monitorowanie klęsk żywiołowych. Dowiedz się więcej o tym, jak UE pomaga w osiągnięciu tego celu.

European lessons are still going on 2019-01-14

Europejskie lekcje wciąż trwają!

Dziś odwiedziliśmy jedno z przedszkoli w Bydgoszczy, Przedszkole Niepubliczne "Centuś". Lekcje odbyły się z dziećmi w wieku od 4 do 6 lat. Dzieci opowiadały nam jakie europejskie kraje odwiedziły do tej pory. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Opowiedzieliśmy im o Unii Europejskiej i przekazaliśmy im ilustrowane książeczki, aby mogły dowiedzieć się więcej o UE.

*** ENGLISH VERSION ***

Today we visited one of the kindergartens in Bydgoszcz which called Centus.Lessons took place with children from 4 to 6 years old․The children told us in what European countries they were visited. And as well as some of them knew English and were able to communicate with our volunteers.We told them about the European Union and handed them illustrated books to help them learn more.

EUandME Young Filmmakers Competition (głosowanie 17.01 od godz. 17:00)2019-01-14

EUandME Young Filmmakers Competition (głosowanie 17.01 od godz. 17:00)

Szanowni Państwo,

W okienku czasowym 17-20.01 od godz. 17:00) w ramach konkursu "EUandME YOUNG FILMMAKERS" w kategorii "Mobility" będzie można głosować na Polkę (więcej informacji o niej: https://europa.eu/euandme/content/magdalena-za%C5%82%C4%99cka-29-poland_en ). Zachęcamy do głosowania i prosimy Państwa wtedy o pełną mobilizację i pomoc w udostępnianiu informacji wszystkimi możliwymi kanałami. 

 

Lekcje europejskie dla najmłodszych2019-01-10

Razem z wolontariuszami z unijnego programu Europejski Korpus Solidarności zrealizowaliśmy pierwsze w tym roku lekcje dla dzieci w Przedszkole Akademickie WSG "Uniwersytet Dziecięcy". Przekazaliśmy naszą wiedzę o Unii Europejskiej, poszczególnych krajach członkowskich, językach, różnorodności, kulturze... Krótkomówiąc nauka przez zabawę. To była świetna okazja dla dzieci do odkrycia nowych krajów i zwyczajów. Na koniec dzeci dostały książeczki na temat Europy i jej krajów.