W dniach 18-20 lutego pracujemy poza biurem. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Bydgoszcz będzie w tym czasie zamknięty. Zachęcamy do kontaktu: europedirect-bydgoszcz@byd.pl lub 733 753 001. Tym czasem jesteśmy w drodze do Gdańska na szkolenie. Będziemy relacjonować na bieżąco nasze działania.
Do wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało już 100 dni! Będziemy głosować i wybierać osoby, którzy będą reprezentować nas w Parlamencie Europejskim. Wybory odbędą się od czwartku 23 maja do niedzieli 26 maja, ale dokładny dzień będzie zależeć od poszczególnego państwa UE, w którym bierzesz udział. W Polsce wybory odbędą się 26 maja.
Jednak wiele osób nadal nie wie, kiedy odbywają się wybory i ryzykuje utratę okazji, aby ich głos został usłyszany!
Zmieńmy to dzisiaj.
Niech wszyscy wiedzą, że wybory europejskie rozpoczynają się za 100 dni.
Zdaniem Komisji Europejskiej potrzeba 70 lat, by kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni, przy obecnym tempie rozwoju.
Europa może być jednym ze światowych liderów pod względem równouprawnienia płci, ale w UE kobiety wciąż otrzymują średnio niższe wynagrodzenia i emerytury i nadal są niedostatecznie reprezentowane na politycznej i ekonomicznej pozycji władzy i procesu decyzyjnego.
Sprawozdanie przyjęte przez komisję ds. Praw kobiet wzywa dziś UE do zwiększenia wysiłków. Sprawozdanie Parlamentu w sprawie równości kobiet i mężczyzn w UE w latach 2014-2015 podkreśla potrzebę ustanowienia równości płci jako priorytetu politycznego. Wzywa również do stworzenia ram prawnych, które pomogą ludziom osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz podkreśli negatywny wpływ polityki oszczędnościowej i cięć na publiczne usługi opieki zdrowotnej i zdrowotne.
"Potrzebujemy równouprawnienia płci w czołówce agendy politycznej na poziomie UE" - powiedział autor raportu, Ernest Urtasun, hiszpański członek grupy Verts / ALE.
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+? Przyjdź na targi Erasmus+ do Wyższej Szkoły Gospodarki! Już w najbliższy czwartek (14 luty) w godz. 10:00-14:00 ul. Garbary 2 budynek K sala K001. Kontakt: Dział Spraw Międzynarodowych - dsm@byd.pl lub +48 52 567 00 78 Zapraszamy!
Europejczycy martwią się pozostałościami pestycydów w żywności i ich potencjalnym wpływem na zdrowie. Dowiedz się, jak posłowie do PE rozwiązują ten problem. Około 50% żywności testowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2016 r. zawierało pozostałości pestycydów, a 3,8% przekracza limity prawne. W UE pestycydy i substancje czynne w nich są dokładnie monitorowane, ale w ostatnich latach poruszono kwestię procedury zatwierdzania, zwłaszcza po kontrowersjach dotyczących odnowienia zatwierdzenia glifosatu w 2017 r. Aby lepiej chronić zdrowie ludzi, Parlament Europejski chce działań mających na celu poprawę zarządzania wykorzystaniem pestycydów w UE. Bardziej przejrzysta procedura zatwierdzania pestycydów. W lutym 2018 r. Parlament powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie unijnej procedury wydawania zezwoleń na pestycydy. W dniu 16 stycznia posłowie do PE poparli końcowe sprawozdanie komisji, domagając się bardziej przejrzystych procedur w celu zapewnienia odpowiedzialności politycznej
Posłowie zalecają:
Temat: Europa to efekt konkursu na scenariusz lekcji europejskiej zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Autorami są nauczyciele i nauczycielki ze szkół ponadpodstawowych o bardzo różnych profilach z dużych i mniejszych miejscowości oraz pracownicy bibliotek. W publikacji prezentujemy 16 najwyżej ocenionych i najciekawszych – zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym – scenariuszy, wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć europejskich. Czytaj więcej!