Z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości Vera Jourová i komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders wydali następujące oświadczenie:
Co roku miliony ludzi w Unii Europejskiej staje się ofiarami przestępstw.
Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej nasiliła to zjawisko. Podczas obowiązywania ograniczeń w przemieszczaniu się odnotowano wzrost przemocy domowej, niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, cyberprzestępczości oraz przestępstw z nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Ofiary tych przestępstw wymagają szczególnej uwagi.
Wyjątkowy dzień! Dziś obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 oraz nasz jedyny w swoim rodzaju TŁUSTY CZWARTEK!
Ponieważ w tym roku nie jest możliwa organizacja żadnych wielkich uroczystości z powodu Covid-19, strażak Playmobil przypomina nam o ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Dzisiaj, 11 lutego, myślimy o wszystkich osobach w stacjach ratowniczych, straży pożarnej, policji i innych jednostkach, które nas chronią. Kiedy dzwonimy pod numer alarmowy 112, osoby te wyjeżdżają na akcję i ryzykują życiem, by uratować nasze życie. Za to wielkie dzięki!
#thankyouchain #112Day2021 #112live #112day
Życzymy smacznego i bezpiecznego dnia!
Nasz najnowszy newsletter już dostepny! Dowiedz się co ważnego działo się w styczniu!
LINK TUTAJ: https://bit.ly/39WTGo8
Komisja Europejska wypłaciła dziewięciu krajom UE 14 mld euro w ramach czwartej transzy wsparcia finansowego dla państw członkowskich z instrumentu SURE. Jest to pierwsza wypłata w 2021 r. W wyniku wypłat 2 lutego Belgia otrzymała 2 mld euro, Cypr – 229 mln euro, Węgry – 304 mln euro, Łotwa – 72 mln euro, Polska – 4,28 mld euro, Słowenia – 913 mln euro, Hiszpania – 1,03 mld euro, Grecja – 728 mln euro i Włochy – 4,45 mld euro. Wszystkie wymienione dziewięć państw członkowskich otrzymało wsparcie finansowe w ramach SURE już w 2020 r., w ramach jednej z pierwszych trzech operacji emisji i wypłat, które miały miejsce w 2020 r.
Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu do 31 grudnia 2021 r. okresu obowiązywania tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych 19 marca 2020 r., aby wesprzeć gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa. Komisja postanowiła również rozszerzyć zakres tymczasowych ram poprzez podwyższenie określonych w nich pułapów oraz dopuszczenie przekształcenia niektórych instrumentów zwrotnych w dotacje bezpośrednie do końca przyszłego roku.