Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Nowe decyzje i rozporządzenia na początku 2020 r.2020-01-21

Od 1 stycznia maksymalna zawartość siarki w paliwach okrętowych jest zmniejszona do 0,5% (w porównaniu z 3,5%). W niektórych ekosystemach, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Północne, maksymalna zawartość siarki została zmniejszona do 0,1% już w 2015 r.
Zmniejszenie emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze - 1 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie ustanawiające normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Do 2025 r. Producenci będą musieli zmniejszyć emisję w całej flocie o 15% zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i dostawczych, w porównaniu do poziomów z 2021 r. Do 2030 r. Będą musieli osiągnąć 37,5% zniżki na samochody i 31% na samochody dostawcze.

Czytaj więcej!

Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty2020-01-20

Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty dzięki bardziej nowoczesnym i mniej zanieczyszczającym autobusom

Bank UE dostarczy 27,5 mln euro na wprowadzenie na rynek 32 elektrycznych i 141 sprężonych autobusów na gaz ziemny
Umowa pomoże poprawić jakość transportu publicznego i ograniczyć emisje zanieczyszczeń w Madrycie, na Majorce, Badajoz, Toledo, Salamance i Murcji
Projekt jest wspierany przez plan inwestycyjny dla Europy

więcej: https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_14

Wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską już dostępne!2020-01-17

Mamy ogromną przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej. 

Zwycięzcy XI edycji konkursu:

1 miejsce zajęła Weronika Wieloch

za pracę "Analiza porównawcza systemów podatkowych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej"

2 miejsce zajęła Karolina Wierzbicka

za pracę "Wpływ prawa Unii Europejskiej na polskie regulacje antynikotynowe i antyalkoholowe"

3 miejsce zajęła Kinga Szrajder

za pracę "Rola podatku CIT w budżecie państwa w Polsce na tle państw Unii Europejskiej w latach 2003-2017"

Gratulujemy zwycięzcom!!! Dziękujemy również wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie i zachęcamy do udziału w następnych konkursach oraz wydarzeniach organizowanych przez nasz punkt.

Więcej: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

UE będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji darczyńców dla Albanii2020-01-16

UE chce pomóc w odbudowie po trzęsieniu ziemi. UE zorganizuje międzynarodową konferencję darczyńców 17 lutego w Brukseli, aby wesprzeć wysiłki na rzecz odbudowy Albanii po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada, ogłosiła przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen .
„UE z przyjemnością informuje, że konferencja darczyńców dla Albanii odbędzie się 17 lutego. To konferencja darczyńców po strasznym trzęsieniu ziemi w Albanii. Chcemy pomóc Albanii w jej odbudowie”, powiedziała prezydent von der Leyen podczas konferencji prasowej.
UE przywiązuje dużą wagę do odbudowy i ożywienia Albanii i pomoże koordynować reakcję międzynarodową oraz zgromadzi niezbędne wsparcie finansowe, aby pomóc w długoterminowych wysiłkach, które będą do tego potrzebne. Celem jest także pomoc we wzmocnieniu zdolności Albanii do przygotowania i reagowania na katastrofy.
Więcej:
https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_19

Ułatwienie wiz i readmisja: Unia Europejska i Białoruś podpisują umowy2020-01-14

Unia Europejska i Białoruś podpisały umowę o ułatwieniach wizowych i umowę o readmisji. Umowy stanowią ważny krok w stosunkach między UE a Białorusią i otwierają drogę dla lepszej mobilności obywateli, przyczyniając się do zacieśnienia więzi między UE a jej sąsiadami z Partnerstwa Wschodniego.
Komisarz Johansson powiedział: „Te umowy między Unią Europejską a Białorusią stanowią znaczący krok naprzód w naszej współpracy. Poprawią one mobilność naszych obywateli w dobrze zarządzanym i bezpiecznym otoczeniu oraz pomogą w budowaniu bliższych związków między Unią Europejską a Białorusią. Od strony europejskiej będziemy teraz szybko postępować zgodnie z procedurami ratyfikacyjnymi, aby obywatele mogli jak najszybciej poczuć korzyści.”

Czytaj dalej!

PGE przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego realizuje inwestycję w lądowe farmy wiatrowe2020-01-13

Nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 97 MW będą zlokalizowane w północnej Polsce

Długoterminowe zaangażowanie PGE w inwestycje w odnawialne źródła energii wesprze dekarbonizację polskiego sektora energetycznego

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł (ok. 64 mln EUR). Celem kredytu jest finansowanie nakładów inwestycyjnych na projekt budowy nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Inwestycja obejmuje trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II (tworzących wspólnie projekt Klaster) o łącznej moc zainstalowanej do 97 MW.
Umowa zawarta między PGE a EBI na chwilę jej podpisania była pierwszym tego typu projektem energetycznym wśród kredytobiorców EBI, zatwierdzonym po przyjęciu nowej polityki kredytowej banku dla sektora energetycznego.
Projekt przyczyni się do dywersyfikacji polskiego miksu energetycznego i osiągnięcia unijnego celu OZE na poziomie 32 proc. do 2030 r.