Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Wizyta w Etiopii w celu wzmocnienia partnerstwa UE-Afryka2020-10-08

Wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący Josep Borrell oraz komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič odbyli w dniach 8–9 października 2020 r. oficjalną wizytę w Addis Abebie (Etiopia). Misja ma na celu utrzymanie tempa wzmocnionego partnerstwa UE–UA i zbiega się w czasie z nową dostawą 7,5 ton zestawów do testowania na koronawirusa przekazanych przez Niemcy w ramach działań „Drużyna Europy” (ang. Team Europe) mających pomóc partnerom w radzeniu sobie z pandemią.

Afryka jest naszym naturalnym partnerem i sąsiadem. Aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, potrzebujemy silnej Afryki, a Afryka potrzebuje silnej Europy. Ta wizyta była okazją do wymiany poglądów z Unią Afrykańską i z rządem Etiopii. W tych trudnych, dotkniętych przez pandemię czasach, UE wraz z państwami członkowskimi okazała solidarność, mobilizując dla Afryki bezprecedensową inicjatywę „Drużyna Europy”. Przekazanie tych zestawów do testowania pokazuje ponownie, że walczymy z pandemią na wszystkich frontach — powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Komisja uruchamia nowy 10-letni plan wspierania Romów w UE2020-10-07

Komisja Europejska przyjęła dzisiaj nowy 10-letni plan, który obejmuje wniosek dotyczący zalecenia Rady, na rzecz wspierania Romów w UE. Plan ten skupia się na siedmiu kluczowych obszarach: równouprawnieniu, włączeniu, udziale, kształceniu, zatrudnieniu, zdrowiu, i mieszkalnictwie. W odniesieniu do każdego obszaru Komisja przedstawiła państwom członkowskim nowe cele i zalecenia dotyczące ich realizacji. Zarówno cele, jak i zalecenia posłużą za ważne narzędzia monitorowania poprawy i zagwarantowania, by UE czyniła większe postępy w zapewnianiu niezbędnego wsparcia, którego tak wielu Romów mieszkających w UE nadal potrzebuje.

 

Unia rynków kapitałowych: Komisja pobudzi europejskie rynki kapitałowe2020-09-30

Komisja Europejska opublikowała dziś nowy, ambitny plan działania na rzecz wzmocnienia unii rynków kapitałowych UE w nadchodzących latach. Obecnie głównym priorytetem UE jest zadbanie o to, by Europa podniosła się po bezprecedensowym kryzysie gospodarczym, w jakim się znalazła na skutek pandemii koronawirusa. Kluczowe znaczenie dla realizacji tego zadania będą miały rozwój rynków kapitałowych UE i zapewnienie dostępu do finansowania rynkowego.

Komisja zatwierdza polski program pomocy o wartości 32 mln euro2020-09-29

Pomoc państwa: Komisja zatwierdza polski program pomocy o wartości 32 mln euro, który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa
Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 142 mln złotych (około 32 mln euro), który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, w dniu 15 marca 2020 r. Polska zakazała wszelkich międzynarodowych i krajowych lotniczych usług pasażerskich na polskich lotniskach. Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca 2020 r., ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca 2020 r. Spowodowało to znaczne straty operacyjne dla operatorów polskich portów lotniczych.

Zachęcamy do lektury, ciekawy komentarz prof. dr 2020-09-29

Wartości europejskie nie są na sprzedarz! Zachęcamy do lektury, ciekawy komentarz prof. dr hab. Zbigniewa Czachóra, eskperta Team Europe, do Orędzia o Stanie Unii Europejskiej wygłoszonego przez Przewodniczącą Ursulę von der Leyen, 16 września.
https://ec.europa.eu/poland/news/200918_czachor_SOTEU_pl...

Nowy start w obszarze migracji: budowanie zaufania i nowa równowaga2020-09-28

Komisja Europejska proponuje nowy pakt o migracji i azylu, obejmujący wszystkie elementy niezbędne do kompleksowego europejskiego podejścia do migracji Określa on usprawnione i szybsze procedury z zakresu całego systemu azylu i migracji. Wprowadza on także równowagę między zasadą sprawiedliwego podziału odpowiedzialności a solidarnością. Ma to kluczowe znaczenie dla odbudowania zaufania między państwami członkowskimi i przekonania o zdolności Unii Europejskiej do zarządzania migracją.