Komisja Europejska zawarła pierwsze porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, a także przekazania darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich. Jest to konsekwencją pozytywnych kroków dotyczących zakończenia rozmów rozpoznawczych z Sanofi-GSK ogłoszonych 31 lipca i Johnson & Johnson 13 sierpnia.
Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. Na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Dzięki proponowanej kwocie połowowej dla niektórych zasobów rybnych Komisja wywiązuje się w ten sposób ze zobowiązań politycznych podjętych w deklaracjach „MedFish4ever” i deklaracjach z Sofii, aby promować zrównoważone zarządzanie zasobami rybnymi w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
Ze względu na skutki kryzysu koronawirusa Komisja postanowiła dać Rijece (Chorwacja) i Galway (Irlandia) możliwość przedłużenia ich roku jako Europejskich Stolic Kultury 2020 do 30 kwietnia 2021 r. Miasta te zostały poważnie dotknięte skutkami pandemii, co znacznie utrudniło realizację swoich inicjatyw związanych z Europejską Stolicą Kultury. Komisja proponuje również przesunięcie roku, w którym Nowy Sad (Serbia) ma być gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury, od 2021 do 2022 r., A rok, w którym Timisoara (Rumunia) i Elefsina (Grecja) będą miały ten tytuł, z 2021 r. Na 2023 r.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEX_20_1492
Komisja Europejska zatwierdziła plany Danii i Szwecji dotyczące wkładu w wysokości do 11 mld SEK (około 1 mld EUR) na dokapitalizowanie SAS. Środek został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa. Środek polegający na dokapitalizowaniu jest częścią większego pakietu dokapitalizowania, który również przewiduje znaczny udział inwestorów prywatnych, w tym konwersję pozostających w obrocie prywatnych instrumentów dłużnych na kapitał własny. SAS to główne linie lotnicze działające w Danii, Szwecji i Norwegii.
Parlament Europejski opublikował konkurs grantowy dla działań mających na celu podniesienie świadomości obywateli na temat roli i wartości demokratycznych UE.
Więcej informacji znajduje się w linku poniżej:
Komisja Europejska zatwierdza nowe oznaczenie geograficzne z Polski - „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego”. Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie polskiego produktu regionalnego „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego” do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP). „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego” to miód ze spadzi jodłowej pochodzącej z lasów górskich Beskidu Wyspowego na południu Polski.