DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Aktualności

...
UWAGA KONKURS!

Drodzy absolwenci uczelni wyższych! Przypominamy o możliwości wzięcia udziału w naszym konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej! 

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

DEADLINE: 20 grudnia 

Zachęcamy do składania prac, do wygrania nagrody!

...
Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie

Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie: Rada zatwierdza wstępne porozumienie

UE podejmuje nowe działania, by zmniejszyć ryzyko niedoboru wody do nawadniania upraw. Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili dziś wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia, które ułatwi wykorzystywanie oczyszczonych ścieków komunalnych do nawodnień w rolnictwie. Toruje to drogę do ostatecznego przyjęcia aktu.

Nowe przepisy pomogą Europie dostosować się do skutków zmiany klimatu. Rozporządzenie – w pełni zgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym – poprawi dostępność wody i skłoni do jej wydajnego wykorzystywania. Zapewnienie dostatecznej ilości wody do nawadniania pól, zwłaszcza podczas upałów i dotkliwych susz, może pomóc zapobiec zbyt małym zbiorom i niedoborom żywności.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2019/12/18/water-reuse-for-agricultural-irrigation-council-approves-provisional-deal/?fbclid=IwAR0KU_8uBbyFhX3ZTwVkaDNexiu1-N5LJxtEZvzL-WkSlfjNhADU61rgJRE

...
Wszystko o Europejskim Korpusie Solidarności i Erasmusie

Dzisiaj znów mieliśmy okazję porozmawiać z uczniami liceum w Bydgoszczy. Nasi wolontariusze podzielili się swoimi doświadczeniami, rozmawiali o programach Europejski Korpus Solidarności i o Erasmus +. Na prośbę studentów rozmawialiśmy także o Białorusi i Armenii; zwyczajach i tradycjach. Teraz uczniowie znają wiele ciekawostek na temat tych krajów. Rozmawialiśmy również o możliwościach podróżowania, studiowania lub o tym, jak zostać wolontariuszem za granicą

...
Ilham Tohti zwycięzcą Nagrody im. Sacharowa 2019

Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach, został laureatem Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2019 przyznawanej przez Parlament Europejski.

Nagroda w postaci dyplomu oraz 50 0000 euro zostanie wręczona podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 18 grudnia 2019 r.
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

...
Zmiany klimatu - czas na podjęcie działania

Zmiany klimatu: uzgodniono nowe zasady określające, które inwestycje są eko.

-Taksonomia UE w celu zapewnienia inwestorom jasności co do tego, jakie działania są uważane za zrównoważone środowiskowo i społecznie
-Przejrzyste poświadczenia dla produktów finansowych w celu przekierowania przepływów finansowych na zrównoważoną działalność gospodarczą
-To pomoże osiągnąć cel UE neutralnej dla klimatu

Rozporządzenie w sprawie taksonomii powinno umożliwić inwestorom identyfikację działalności gospodarczej zrównoważonej pod względem środowiskowym, która w znacznym stopniu przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu, na podstawie dowodów naukowych, w tym dowodów z istniejących ocen cyklu życia (produkcja, użytkowanie, koniec cyklu życia i recykling), wpływu na środowisko i długoterminowych ryzyko.

...
Europe Direct z Hiszpanii w poszukiwaniu partnerów do projektu

Program: Erasmus +
Deadline zgłoszenia: początek lutego 2020 r.
Poszukujemy partnerów europejskich, którzy pracują z uczniami w wieku od 8 do 16 lat.

Okres dojrzewania to etap, w którym zachodzą ważne zmiany fizyczne, poznawcze, emocjonalne i społeczne, w których konieczne jest nabycie i utrwalenie zdrowych nawyków.

Celem projektu jest kształtowanie zdrowych nawyków dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Projekt „Zdrowe serce”, jest prosty, zabawny, łatwy w obsłudze, a jego kontent jest
utworzony i zatwierdzony przez ekspertów w dziedzinie zdrowia.

Osoba kontaktowa:
University of Huelva
Maria de los Angeles Merino Godoy
angeles.merino@denf.uhu.es

...
KONKURS - wykorzystaj swoją szansę!

Niedługo nabór zostanie zamknięty!
Drodzy absolwenci uczelni wyższych! Przypominamy o możliwości wzięcia udziału w naszym konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej!

Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdziecie na naszej stronie, kliknij tutaj:

http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

...
Europejskie publikacje dla dzieci i dorosłych

Hello! 

Mamy dobre wieści 
Poniżej znajdują się nowe publikacje, które niedawno dotarły do naszego biura. Publikacje te są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi. ;)

Jeśli chcesz otrzymywać publikacje, napisz do nas na adres europedirect-bydgoszcz@byd.pl, a my wyślemy je bezpośrednio do Ciebie! 

Wśród publikacji znajdzie się coś dla każdego:
-publikacje dla dzieci - "Nasza Europa" oraz "EUROPE & AGRICULTURE"
-coś dla dorosłych - "PANORAMA"
-coś dla ciekawych instytucji UE - "Parlament Europejski - Czy go znacie?"

...
Rozmowy o programach Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności

Dzisiaj udało nam się odwiedzić jedną z bydgoskich szkół średnich. Mieliśmy lekcję z uczniami, których specjalizacją jest architektura. Atmosfera była świetna! Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności przygotowali dla uczniów kilka gier, quizów i kahoot. Nasi wolontariusze opisali również swój projekt wolontariatu, a studenci podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w programach Erasmus +.
Mamy nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni ze spotkania tak jak my!
Do zobaczenia wkrótce!

...
Co z Brexitem?

Brytyjscy wyborcy idą w czwartek do sondaży w decydujących wyborach, które mogą odblokować impas w sprawie Brexitu.

Po sześciotygodniowej kampanii Wielka Brytania idzie w czwartek do urn w głosowaniu, aby ustalić, czy Boris Johnson z Partii Konserwatywnej, czy Jeremy Corbyn z Partii Konserwatywnej utworzą rząd. Johnson powiedział wyborcom, żeby „zrobili Brexit”, a Corbyn podkreśla, że ​​jest to „ostatnia szansa na uratowanie National Health Service”.
Party Partia potrzebuje 326 miejsc dla większości w Gminie, bez polegania na wsparciu mniejszych partii. Jeśli Boris Johnson lub Jeremy Corbyn dojdą do tej magicznej liczby, mogą udać się do Królowej i powiedzieć jej, że tworzą rząd.
Co się będzie działo dalej?

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/12/13/general-election-results-2019-live-boris-johnson-conservatives/

...
Europejski Zielony Ład - jeden z priorytetów Komisji Europejskiej

Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła jeden z priorytetów - Europejski Zielony Ład - plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE poprzez przekształcenie wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w szanse we wszystkich obszarach polityki oraz sprawienie, by przejście było sprawiedliwe i sprzyjało włączeniu wszystkich.

Europejski Zielony Ład określa, jak uczynić Europę pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem do 2050 r.

Pobudzanie gospodarki,
Poprawa zdrowia i jakości życia ludzi,
Troska o naturę,
Nie zostawiając nikogo za sobą.

Europa stanie się pierwszym na świecie neutralnym dla klimatu kontynentem do 2050 roku jest największym wyzwaniem i szansą naszych czasów. Wspierany inwestycjami w zielone technologie, zrównoważone rozwiązania i nowe firmy, European Green Deal może być nową strategią wzrostu UE. Zaangażowanie i zaangażowanie społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych stron ma kluczowe znaczenie dla jego sukcesu.

...
Emisje z samolotów i statków

Emisje gazów cieplarnianych z lotnictwa międzynarodowego wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad. UE podjęła kroki w celu ograniczenia emisji pochodzących z lotnictwa poprzez swój systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Parlament chce również włączyć do tego systemu sektor morski. Obecnie, zgodnie z unijnymi i światowymi przepisami, właściciele dużych statków są zobowiązani do przekazywania informacji na temat emisji CO2 i zużycia paliwa przez ich statki.
Unia Europejska współpracuje również z Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w celu wdrożenia globalnego mechanizmu o nazwie Corsia, dzięki któremu linie lotnicze mogłyby równoważyć swoje emisje poprzez inwestowanie w projekty ekologiczne, na przykład sadzenie drzew.

...
Gala Olimpiady Wiedzy o UE "Gwiezdny Krąg"

Gala XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg" w Słupsku. 12 finalistów w nagrodę poleci do Brukseli na wizytę studyjną, a najlepsza osoba odbędzie staż w instytucji UE! Gratulujemy finalistom oraz wszystkim uczestnikom biorącym udział w olimpiadzie. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku. 

...
European Voluntary Day

“Volunteers are love in motion!” – Author Unknown
On 5th of December is The International Volunteer Day՞ 
We are pleased to invite you to spend this wonderful day with us!! 
During this event you will learn:
-what is European Solidarity Corps and how to apply
-you will participate in quizzes and get rewards.
Meet on the 5th of December, In Building L, at 11 a.m.

...
Już dziś zapraszamy na Dialog Obywatelski

Już dziś 13:00-15:00 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbędzie się Dialog Obywatelski z pracownikiem Komisji Europejskiej z Dyrekcji Wymiaru Sprawiedliwości i Konsumentów. Zapraszamy do udziału w dyskusji. #EUdialogues #FutureOfEurope

...
Nowy Newsletter już wkrótce!

Nadchodzą dobre wieści !!!
Nasz następny newsletter ukaże się wkrótce.
Najważniejsze informacje z października i listopada:
- przegląd wydarzeń mających miejsce w ostatnich miesiącach,
nasza codzienna praca i plany na przyszłość w Europe Direct
Procedury wyboru nowej Komisji Europejskiej i jej wyniki
 i więcej...
Newsletter już wkrótce, zachęcamy do śledzenia naszego profilu!

...
Zapraszamy na Dialog Obywatelski

W piątek 29.11.2019 w godz. 13:00-15:00 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbędzie się Dialog Obywatelski z pracownikiem Komisji Europejskiej z Dyrekcji Wymiaru Sprawiedliwości i Konsumentów. Zapraszamy do udziału w dyskusji. Wstęp otwarty! Zainteresowany udziałem? Napisz do nas: europedirect-bydgoszcz@byd.pl  #EUdialogues #FutureOfEurope

...
Wyniki II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o Unii Europejskiej

Wyniki II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o Unii Europejskiej już dostępne!!

Przy okazji jeszcze raz gratulacje dla uczestników z naszego regionu, którzy wzięli udział w II etapie olimpiady i dzielnie zmagali się z niełatwymi pytaniami! 

Sprawdź wyniki:
http://gwiezdnykrag.pl/…/wazne-wyniki-ii-etapu-wraz-z-list…/

...
Zachęcamy do udziału w seminarium

Zachęcamy do udziału w seminarium - „Mobilność artystów i profesjonalistów. Programy wsparcia dla sektora kultury”. Celem seminarium jest pokazanie możliwości rozwoju ścieżki zawodowej artystów i profesjonalistów sektora kultury, na poziomie ponadnarodowym.
Więcej informacji.

...
XI edycja konkursu na najlepszą pracę licencjaką i magisterską

Drodzy absolwenci uczelni wyższych! Mamy niezwykłą przyjemność ogłosić konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej!

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

DEADLINE: 20 grudnia

Zachęcamy do składania prac, do wygrania nagrody!