DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Aktualności

...
Europejski Zielony Ład, przyszłość Europy, brexit

Podczas pierwszej sesji plenarnej w tym roku, posłowie wezwali do podniesienia poprzeczki w sprawie walki ze zmianą klimatu i do tego, by to obywatele nadali ton debacie o reformie UE. Poprzedniego dnia posłowie omówili propozycję planu finansowania tej zielonej transformacji oraz wsparcia dla regionów, dla których ta zmiana będzie najtrudniejsza. Tego samego dnia Parlament przyjął rezolucję wzywającą do zapewnienia ochrony praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii po brexicie.

...
Bezpieczeństwo 5G: Komisja Europejska proponuje środki strategiczne i techniczne

5G: jest to rewolucyjna technologia, ale potencjalnie jest bardziej narażona na ataki hakerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G w całej UE, Komisja zatwierdziła nowy zestaw narzędzi UE i przyjęła komunikat w sprawie jego wdrożenia.
Uważany za główny czynnik umożliwiający nowe usługi cyfrowe w naszym życiu i ważną podstawę transformacji cyfrowej i ekologicznej, 5G odegra kluczową rolę w przyszłości cyfrowej gospodarki i społeczeństwa Europy. Przy światowych przychodach szacowanych na 225 miliardów euro w 2025 r. Jest to również kluczowy atut Europy, aby konkurować na rynku globalnym.

...
Przyszłe stosunki UE-Wielka Brytania: co dalej?

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to nie koniec wzajemnych relacji. Wkrótce rozpoczną się rozmowy o przyszłej współpracy w wielu obszarach - od handlu po walkę z terroryzmem.
UE i Wielka Brytania mają wiele takich samych wyzwań - np. zmiana klimatu albo terroryzm - i mogą bardzo skorzystać na współpracy.
Wynegocjowana już i zatwierdzona umowa o wystąpieniu dotyczy głównie ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, zobowiązań finansowych podjętych przez Wielką Brytanię, gdy była członkiem UE, oraz kwestii związanych z granicami (szczególnie granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią).
Przyszłe stosunki są tematem oddzielnej umowy, negocjowanie której mogło rozpocząć się dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

...
Nowa era dla Europy: Wspólny artykuł Prezydenta von der Leyen, Prezydenta Michela i Prezydenta Sasso

"Chociaż Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE, nadal pozostanie częścią Europy. Nasza wspólna historia, położenie geograficzne i więzi w tak wielu obszarach łączą nas nierozerwalnie i czynią z nas naturalnych sojuszników. Będziemy nadal współpracować w sprawach zagranicznych, w zakresie bezpieczeństwa i obrony, mając wspólny cel i te same interesy. Będziemy to jednak robić w inny sposób.
Ostatnie lata zbliżyły nas do siebie – narody, instytucje i ludzi. Przypomniały nam, że Unia Europejska to więcej niż rynek czy potęga gospodarcza – że liczą się wartości, które wszyscy popieramy i których bronimy. I że jesteśmy o wiele silniejsi, gdy stoimy w jednym szeregu.
Dlatego państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą nadal jednoczyć siły i budować razem wspólną przyszłość. W epoce rywalizacji wielkich potęg i burzliwych zmian geopolitycznych rozmiar ma znaczenie. W pojedynkę żadne państwo nie sprosta zmianie klimatu ani nie znajdzie rozwiązań na miarę cyfrowej przyszłości, a jego głos nie będzie słyszalny w narastającym gwarze na arenie światowej.
Ale możemy to osiągnąć razem, jako Unia Europejska". 

...
Parlament upamiętnia 75 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz

Liliana Segre, ocalała z Auschwitz dożywotnia członkini włoskiego Senatu, podkreśliła zło tam wyrządzone i obowiązek bycia świadkiem, podczas ceremonii Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

...
Brexit: umowa o wystąpieniu przechodzi pierwszy test Parlamentu Europejskiego

Komisja Spraw Konstytucyjnych zgodziła się zalecić, aby na posiedzeniu plenarnym PE zatwierdzono warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii.
Po sfinalizowaniu ratyfikacji parlamentarnej w Wielkiej Brytanii, z udzieleniem zgody królewskiej na projekt ustawy o Unii Europejskiej (umowa o wystąpieniu), eurodeputowani Komisji Spraw Konstytucyjnych głosowali za pozytywną rekomendacją dotyczącą umowy o wystąpieniu między UE a Wielką Brytanią, 23 głosami za, trzema przeciw i żadnych wstrzymujących się.

...
Luka płacowa między kobietami a mężczyznami: definicja i przyczyny

Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni. Chociaż zasada „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” została wprowadzona już w traktacie rzymskim z 1957 r., zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć nadal się utrzymuje, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie.
Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do podjęcia dalszych działań w celu zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn i ponownie poruszy tę kwestię podczas debaty plenarnej w poniedziałek (13/1).

Czytaj więcej! https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200109STO69925/luka-placowa-miedzy-kobietami-a-mezczyznami-definicja-i-przyczyny?fbclid=IwAR20slWB4OG3QDIYx6lx6yLaWB61C4qvqq_ULV4wRBjlif3LWGF4-C8_Mi0

...
„Priorytety nowej Komisji Europejskiej i polskie interesy”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy jedną z najnowszych publikacji UE:„Priorytety nowej Komisji Europejskiej i polskie interesy”.

Kliknij w link, aby uzyskać dostęp do pełnej elektronicznej wersji publikacji:

https://op.europa.eu/…/language…/format-PDF/source-112804886

...
Nowe decyzje i rozporządzenia na początku 2020 r.

Od 1 stycznia maksymalna zawartość siarki w paliwach okrętowych jest zmniejszona do 0,5% (w porównaniu z 3,5%). W niektórych ekosystemach, takich jak Morze Bałtyckie i Morze Północne, maksymalna zawartość siarki została zmniejszona do 0,1% już w 2015 r.
Zmniejszenie emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze - 1 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie ustanawiające normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Do 2025 r. Producenci będą musieli zmniejszyć emisję w całej flocie o 15% zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i dostawczych, w porównaniu do poziomów z 2021 r. Do 2030 r. Będą musieli osiągnąć 37,5% zniżki na samochody i 31% na samochody dostawcze.

Czytaj więcej!

...
Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty

Walka ze zmianą klimatu: Europejski Bank Inwestycyjny finansuje odnowę swojej floty dzięki bardziej nowoczesnym i mniej zanieczyszczającym autobusom

Bank UE dostarczy 27,5 mln euro na wprowadzenie na rynek 32 elektrycznych i 141 sprężonych autobusów na gaz ziemny
Umowa pomoże poprawić jakość transportu publicznego i ograniczyć emisje zanieczyszczeń w Madrycie, na Majorce, Badajoz, Toledo, Salamance i Murcji
Projekt jest wspierany przez plan inwestycyjny dla Europy

więcej: https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_14

...
Wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską już dostępne!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej. 

Zwycięzcy XI edycji konkursu:

1 miejsce zajęła Weronika Wieloch

za pracę "Analiza porównawcza systemów podatkowych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej"

2 miejsce zajęła Karolina Wierzbicka

za pracę "Wpływ prawa Unii Europejskiej na polskie regulacje antynikotynowe i antyalkoholowe"

3 miejsce zajęła Kinga Szrajder

za pracę "Rola podatku CIT w budżecie państwa w Polsce na tle państw Unii Europejskiej w latach 2003-2017"

Gratulujemy zwycięzcom!!! Dziękujemy również wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie i zachęcamy do udziału w następnych konkursach oraz wydarzeniach organizowanych przez nasz punkt.

Więcej: http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska

...
UE będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji darczyńców dla Albanii

UE chce pomóc w odbudowie po trzęsieniu ziemi. UE zorganizuje międzynarodową konferencję darczyńców 17 lutego w Brukseli, aby wesprzeć wysiłki na rzecz odbudowy Albanii po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada, ogłosiła przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen .
„UE z przyjemnością informuje, że konferencja darczyńców dla Albanii odbędzie się 17 lutego. To konferencja darczyńców po strasznym trzęsieniu ziemi w Albanii. Chcemy pomóc Albanii w jej odbudowie”, powiedziała prezydent von der Leyen podczas konferencji prasowej.
UE przywiązuje dużą wagę do odbudowy i ożywienia Albanii i pomoże koordynować reakcję międzynarodową oraz zgromadzi niezbędne wsparcie finansowe, aby pomóc w długoterminowych wysiłkach, które będą do tego potrzebne. Celem jest także pomoc we wzmocnieniu zdolności Albanii do przygotowania i reagowania na katastrofy.
Więcej:
https://ec.europa.eu/commissi…/presscorner/detail/…/IP_20_19

...
Ułatwienie wiz i readmisja: Unia Europejska i Białoruś podpisują umowy

Unia Europejska i Białoruś podpisały umowę o ułatwieniach wizowych i umowę o readmisji. Umowy stanowią ważny krok w stosunkach między UE a Białorusią i otwierają drogę dla lepszej mobilności obywateli, przyczyniając się do zacieśnienia więzi między UE a jej sąsiadami z Partnerstwa Wschodniego.
Komisarz Johansson powiedział: „Te umowy między Unią Europejską a Białorusią stanowią znaczący krok naprzód w naszej współpracy. Poprawią one mobilność naszych obywateli w dobrze zarządzanym i bezpiecznym otoczeniu oraz pomogą w budowaniu bliższych związków między Unią Europejską a Białorusią. Od strony europejskiej będziemy teraz szybko postępować zgodnie z procedurami ratyfikacyjnymi, aby obywatele mogli jak najszybciej poczuć korzyści.”

Czytaj dalej!

...
PGE przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego realizuje inwestycję w lądowe farmy wiatrowe

Nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 97 MW będą zlokalizowane w północnej Polsce

Długoterminowe zaangażowanie PGE w inwestycje w odnawialne źródła energii wesprze dekarbonizację polskiego sektora energetycznego

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł (ok. 64 mln EUR). Celem kredytu jest finansowanie nakładów inwestycyjnych na projekt budowy nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Inwestycja obejmuje trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II (tworzących wspólnie projekt Klaster) o łącznej moc zainstalowanej do 97 MW.
Umowa zawarta między PGE a EBI na chwilę jej podpisania była pierwszym tego typu projektem energetycznym wśród kredytobiorców EBI, zatwierdzonym po przyjęciu nowej polityki kredytowej banku dla sektora energetycznego.
Projekt przyczyni się do dywersyfikacji polskiego miksu energetycznego i osiągnięcia unijnego celu OZE na poziomie 32 proc. do 2030 r.

...
Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni

Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni. Chociaż zasada „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” została wprowadzona już w traktacie rzymskim z 1957 r., zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć nadal się utrzymuje, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie.
Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do podjęcia dalszych działań w celu zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn i ponownie poruszy tę kwestię podczas debaty plenarnej w poniedziałek (13/1).

Czytaj więcej! https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200109STO69925/luka-placowa-miedzy-kobietami-a-mezczyznami-definicja-i-przyczyny

...
Weź udział w konkursie "Cześć, Europo!"

Сześć, mamy dobre wieści!

Jesteś uczniem klasy 6,7 albo 8 szkoły podstawowej?
Chcesz dowiedzieć się czegoś o Europie i Unii Europejskiej?
Wolisz działać w grupie bardziej od siedzenia nad podręcznikami?
Chcesz wyjechać z przyjaciółmi do Brukseli?

Jeżeli tak, koniecznie zgłoś się do II Edycji Ogólnopolskiego
Konkursu "Cześć, Europo!" organizowanego przez Stowarzyszenia "Młodzi dla Europy" i "Yes Youth Can"!
Głównym zadaniem jest utworzenie dwu- lub trzyosobowego zespołu i przeprowadzenie w swojej okolicy (szkole, świetlicy, osiedlu) akcji, która w szeroki sposób rozpowszechniałaby wiedzę o Europie i Unii Europejskiej- jej kulturze, historii, językach. Możecie chociażby ogłosić festiwal kuchni europejskiej, przeprowadzić w szkolnym radiowęźle audycję o sławnych Europejczykach albo stworzyć ciekawą gazetkę o historii Unii. Możliwości są nieograniczone, a na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, w tym wycieczka do Brukseli!

Nauczycieli zapraszamy do zgłaszania szkół. Rejestracja kończy się
16 lutego 2020. Termin nadsyłania prac mija 20 marca 2020.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czesceuropo.eu oraz na Facebooku- facebook.com/czesceuropo

...
Młodzi dla przyszłości Europy: weź udział w EYE2020!

Co dwa lata, tysiące młodych Europejczyków przyjeżdżają podzielić się swoimi pomysłami na przyszłość Europy na Europejskie Spotkanie Młodzieży w Strasburgu. Tegoroczna, czwarta już edycja, odbędzie się 29-30 maja. EYE daje młodym ludziom możliwość wyrażenia swojego zdania o kierunku, w którym powinna zmierzać Europa. Przewiduje się, że w spotkaniu weźmie udział ok. 9 000 Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat, którzy podzielą się swoimi pomysłami na przyszłość Europy i omówią je z posłami do PE i innymi europejskimi decydentami.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przyszłość zaczyna się teraz” („The Future is Now”). W programie znajdują się takie tematy jak klimat, migracja, brexit, edukacja, technologia i zdrowie. Nie zabraknie też zajęć sportowych i specjalnego wydarzenia dla młodych dziennikarzy.


Jak się zapisać?
Rejestracja na EYE2020 trwa od 10 stycznia do 29 lutego 2020 roku. Wystarczy zebrać grupę co najmniej 10 uczestników i wypełnić internetowy formularz.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat. Udział jest bezpłatny, ale uczestnicy muszą na własną rękę pokryć koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Więcej:https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/eu-affairs/20191127STO67512/mlodzi-dla-przyszlosci-europy-wez-udzial-w-eye2020

...
Złóż wniosek o nową nagrodę im. Jana Amosa Comeniusa

Komisja Europejska po raz pierwszy ogłosiła ogólnounijny konkurs na wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej. Nagrodę otrzymają szkoły średnie, które pomagają uczniom dowiedzieć się o Unii Europejskiej w inspirujący sposób. Nagroda zapewni ogólnounijne uznanie i rozpoznanie szkół promujących nauczanie o UE każdym państwie członkowskim oraz podkreśli znaczenie nauczania i uczenia się o UE w młodym wieku. Nagrodę zdobędą szkoły, które stisują innowacyjne metody nauczania, oraz które aktywnie angażują uczniów w naukę o UE i pomagają się szerzyć te praktyki.

W ramach akcji przyznanych zostanie maksymalnie 28 nagród o wartości 8 000 EUR każda, po jednej w każdym państwie członkowskim UE.
Kwalifikującymi się kandydatami są szkoły średnie (szkoły na poziomie ISCED 2 i 3) utworzone i mające siedzibę w Unii Europejskiej (nie indywidualni nauczyciele).
Termin składania wniosków upływa o 17:00 w dniu 6 lutego 2020 r.
Nagrodą jest inicjatywa Parlamentu Europejskiego realizowana przez Komisję Europejską.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj:
https://ec.europa.eu/…/funding-o…/jan-amos-comenius-prize_en

...
Mniej niż połowa podróżnych z UE zna prawa pasażerów w UE

Komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: Unia Europejska to jedyny obszar na świecie, gdzie obywatele cieszą się ochroną w postaci pełnego zestawu praw pasażerów. Prawa te należy jednak lepiej poznać. Muszą one być bardziej zrozumiałe, a ich egzekwowanie musi być łatwiejsze. Unijne przepisy powinny również zapewniać pasażerom i przedsiębiorstwom większą pewność prawa. Dlatego Komisja zaproponowała modernizację praw pasażerów korzystających z transportu lotniczego i kolejowego. Teraz Rada i Parlament Europejski muszą prędko osiągnąć porozumienie w sprawie tych praw i dopilnować, aby osoby podróżujące w UE miały skuteczną ochronę.

Czytaj więcej!

...
KONKURS - ostatni dzień naboru prac!

Jeszcze dziś można przesłać pracę do konkursu! Jutro nabór będzie zamknięty.

Drodzy absolwenci uczelni wyższych! Przypominamy o możliwości wzięcia udziału w naszym konkursie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych Unii Europejskiej!

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj:

http://www.europedirect-bydgoszcz.byd.pl/id,113/konkurs-na-najlepsza-prace-licencjacka-i-magisterska