The European Medicines Agency, the EU agency in charge of the evaluation and supervision of medicinal products, has – unsurprisingly – been rather busy with the current health crisis. Commission en direct takes a look at two of its recent initiatives: free scientific advice for developers of a vaccine or treatment against COVID-19, and ensuring a steady supply of all medicines in the current context.
Po przyjęciu inicjatywy dotyczącej reagowania inwestycyjnego w sytuacji zagrożenia koronawirusem - Coronavirus Response Investment Initiative (CRII) w piątek 13 marca komisarze Ferreira i Schmit wysłali zestaw pism, aby poinformować państwa członkowskie o indywidualnym wsparciu, jakie mogą otrzymać w ramach komponentu polityki spójności CRII.
Oto aktualności na stronie DG REGIO:
Komisja Europejska gromadzi pierwsze w historii zapasy środków medycznych w ramach rescEU
KE podjęła dziś decyzję o utworzeniu w ramach rescEU strategicznych zapasów środków medycznych, takich jak respiratory i maski ochronne, aby pomóc państwom UE w walce z pandemią COVID-19.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności. Przyniosą one korzyści wszystkim państwom członkowskim i wszystkim obywatelom Unii. Jedyne, co możemy teraz robić, to pomagać sobie nawzajem.
Good morning! In case you missed it, there is an extraordinary global campaign of the European Commission called Faces2Hearts.
20 international vloggers are visiting Africa, Asia and Latin America as we speak, reporting on development projects that have reshaped entire communities and helped peoples’ daily struggles for survival.
So far, the vloggers have reported from Namibia, Paraguay, Argentina, Cape Verde, the Gambia, Myanmar, Jamaica and are currently in Sierra Leone. In the next 2 months, they will also visit Zambia and Bhutan.
They have spoken to survivors of violent crimes, looked at early childhood development support, those stigmatized for being HIV positive, endangered animal species, renewable energy, climate change mitigation, education, scarce agricultural resources, and much, much more. Through their vlogs, the vloggers have given a voice to those less often heard.
Chcesz poznać aktualne priorytety polityczne Unii Europejskiej? Pojedź z nami do Brukseli! Nabór uczestników na wyjazd studyjny dla obecnych i byłych członków rad młodzieżowych już trwa. W wizycie mogą wziąć udział młodzi ludzie w wieku 18-26 lat. W programie m.in. spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.
COVID-19 to poważny stan zagrożenia zdrowia publicznego. Osoby zarażone lub chore w wyniku zakażenia koronawirusem zdiagnozowano już we wszystkich krajach członkowskich UE. Jest to także poważny szok gospodarczy dla UE. W związku z tym Komisja Europejska przedstawia skoordynowany plan załagodzenia wpływu COVID-19 na społeczeństwa i gospodarkę.
Komisja wykorzysta wszystkie dostępne jej instrumenty, aby załagodzić skutki pandemii, poprzez:
Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zaprezentowali dziś propozycje w sprawie nowej strategii dotyczącej Afryki. W komunikacie zasugerowano zacieśnienie współpracy poprzez partnerstwa w pięciu kluczowych obszarach: transformacji ekologicznej, transformacji cyfrowej, zrównoważonego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, pokoju i sprawowania rządów oraz migracji i mobilności. W oparciu o ten dokument Europa podejmie rozmowy z partnerami z Afryki na temat nowej wspólnej strategii, która zostanie zatwierdzona na szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w październiku 2020 r.
Sekretarz generalny Rady po konsultacjach z prezydencją postanowił wprowadzić nowe środki prewencyjne uwzględniające stan rozprzestrzeniania się koronawirusa i aktualne zalecenia medyczne. Stosowne informacje zostały przekazane delegatom państw członkowskich i innym osobom, których środki te dotyczą. Środki zaczynają obowiązywać 9 marca.
Zanim 100 dni temu objęłam stanowisko przewodniczącej Komisji, już byłam pod wrażeniem tego, jak nowe pokolenie Europejczyków wykazuje hart ducha i odwagę w działaniu. W piątek ponownie zobaczyłam i usłyszałam to wyraźnie, gdy tysiące młodych ludzi wyszło na ulice Brukseli, aby domagać się pilnych działań dla naszej planety.
Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg dyskutowała w środę z posłami z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska o planach UE na rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Aktywistka na rzecz klimatu odwiedziła Parlament, aby omówić prawo o klimacie, nad którym obecnie pracuje UE, które ma na celu zobowiązanie Unii do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Przedstawiając Gretę Thunberg, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Pascal Canfin powiedział: „Każdy ma swoją rolę do odegrania. Jestem głęboko przekonany, że to, czego potrzebujemy, to energia naszej młodzieży. Żadne społeczeństwo nie ulegnie transformacji i nie będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy, jeśli nie przyjmiemy energii pochodzącej od naszych młodych ludzi. A Ty jesteś jej przykładem.”
Komisja Europejska działa na wszystkich frontach, aby wspomóc zwalczanie epidemii koronawirusa (COVID-19). W związku z tym stale koordynuje swoje działania z państwami członkowskimi w celu wymiany informacji i oceny potrzeb oraz zapewnienia spójnego podejścia w całej UE.
Zanieczyszczenie środowiska jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów ludzkości i innych form życia na naszej planecie. Nie ma znaczenia, czy jesteś dzieckiem, czy dorosłym, możesz zacząć robić coś pożytecznego już dziś. Ochrona naszej planety zaczyna się od Ciebie. Zmniejsz, wykorzystaj ponownie i poddaj recyklingowi, posadź drzewo i oszczędzaj wodę. Każdy krok jest niezwykle ważny dla ludzkości i naszej planety jako całości.
Wczoraj wraz z naszymi wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności odwiedziliśmy ZSRCKU (Radziejów), w którym mieliśmy 5 zajęć dla różnych uczniów. Uczniowie zapoznali się z tematem „Jak poprawnie napisać CV Europass”, wzięli udział w Kahoot, a także napisali własne CV. Mamy nadzieję, że ta wiedza okaże się bardzo przydatna w niedalekiej przyszłości.
Komisja Europejska wkrótce ogłosi zaproszenie do składania wniosków, którego celem będzie wybór partnerów do prowadzenia Punktów Europe Direct w latach 2021-2025. Składanie wniosków odbywać się będzie elektronicznie poprzez portal „Funding & tender opportunities” na stronie https://ec.europa.eu/i…/funding-tenders/opportunities/portal
Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji zamieszczanych na stronie (https://ec.europa.eu/poland) i w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/komisjaeuropejska(link is external)) Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz na stronie „Funding & tender opportunities”, gdzie pojawi się więcej szczegółów dot. niniejszego konkursu.
Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct składa się z ponad 450 punktów znajdujących się we wszystkich krajach Unii Europejskiej (https://europa.eu/european-union/contact/meet-us_pl). W grudniu 2020 zakończy się obecny okres funkcjonowania sieci. Dzięki piątej edycji konkursu grantowego dla sieci Punktów Europe Direct na lata 2021–2025, Komisja Europejska i Parlament Europejski będą nadal zapewniać obywatelom krajów członkowskich dostęp do informacji nt. działania i struktury UE.
Europejski Dzień 112 to międzynarodowy dzień, który co roku odbywa się 11 lutego. Został wprowadzony przez Unię Europejską i ma na celu promowanie istnienia i właściwego korzystania z ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. Pamiętajmy, aby używać nr 112 tylko i wyłącznie, jeśli sytuacja tego wymaga.
WAŻNE: Wielka Brytania wyszła z UE, ale 112 będzie nadal działał!
Jeśli chodzi o walkę z korupcją, UE osiąga najlepsze wyniki na świecie. Tak wynika ze wskaźnika postrzegania korupcji (CPI) 2019, opublikowanego właśnie przez Transparency International. Dwa z trzech największych krajów uważanych za najmniej skorumpowane na świecie to państwa członkowskie UE, podobnie jak kilka krajów, które poczyniły największy postęp w ostatnich latach w walce z łapówkami.
Nie oznacza to jednak, że Europa jest odporna na korupcję, jak szybko wskazuje raport. Z 87 punktami Dania może być najwyżej punktowanym krajem w regionie (i rzeczywiście na świecie), następnie Finlandia (86) i Szwecja (85), ale na dole regionu znajdują się Bułgaria (43), Rumunia (44 ) i na Węgrzech (44).
Komisja Europejska zatwierdziła dzisiaj dwie inwestycje z Funduszu Spójności, które umożliwią pozyskiwanie energii z odpadów, co wpłynie na lepsze gospodarowanie odpadami w Polsce.
Niemal 63 mln euro zostanie przeznaczone na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku. Dzięki termicznej utylizacji około 160 tys. ton stałych odpadów komunalnych rocznie zakład będzie jednocześnie wytwarzał energię elektryczną i ciepło użytkowe.
Komisja zatwierdziła dzisiaj także wartą blisko 40 milionów euro inwestycję, która będzie polegała na budowie podobnego zakładu odzysku energii w Olsztynie. Także ten zakład będzie pozyskiwał energię cieplną i energię elektryczną ze stałych odpadów komunalnych. W ten sposób zapewni zarówno efektywne gospodarowanie odpadami, jak i zaspokoi zapotrzebowanie mieszkańców na energię.
Dzień dobry! Poranek to bardzo ważna część dnia! Udało nam się już naładować akumulatory dzięki uczestnikom półkolonii na WSG! Rozmawialiśmy o Europie, krajach, językach, walutach, zwyczajach i nie tylko! Oprócz tego tańczyliśmy, rozmawialiśmy o podróżach i rozwiązywaliśmy zagadki. Podczas tego spotkania nabraliśmy więcej energii niż pijąc filiżankę kawy.
Podczas pierwszej sesji plenarnej w tym roku, posłowie wezwali do podniesienia poprzeczki w sprawie walki ze zmianą klimatu i do tego, by to obywatele nadali ton debacie o reformie UE. Poprzedniego dnia posłowie omówili propozycję planu finansowania tej zielonej transformacji oraz wsparcia dla regionów, dla których ta zmiana będzie najtrudniejsza. Tego samego dnia Parlament przyjął rezolucję wzywającą do zapewnienia ochrony praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii po brexicie.