Komisja wszczęła dziś dochodzenie, aby ocenić, czy należy przedłużyć okres stosowania obecnie obowiązującego środka ochronnego w odniesieniu do importu niektórych wyrobów ze stali na okres po 30 czerwca 2021 r. Dochodzenie wszczęto na podstawie należycie uzasadnionego wniosku dwunastu państw członkowskich UE. W toku dochodzenia Komisja ustali, zgodnie z wymogami przepisów UE i WTO, czy środek ochronny jest nadal niezbędny do tego, aby zapobiec poważnym szkodom, jakie mógłby ponieść przemysł stalowy UE, lub takie szkody naprawić, oraz czy przemysł ten jest w trakcie procesu dostosowania. Dochodzenie obejmie również ocenę interesu Unii. Zakończy się ono do dnia wygaśnięcia obowiązującego środka ochronnego, tj. do 30 czerwca 2021 r.
Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od poniedziałku 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. Nowe etykiety będą miały początkowo zastosowanie do czterech kategorii produktów: lodówek i zamrażarek, zmywarek do naczyń, pralek oraz odbiorników telewizyjnych (i innych monitorów zewnętrznych). Nowe etykiety dla żarówek i lamp ze stałymi źródłami światła zostaną dodane w dniu 1 września, a inne produkty zostaną uwzględnione w następnych latach.
Komisja zaproponowała dzisiaj nowe rozporządzenie w sprawie roamingu, aby podczas podróży po UE obywatele mogli korzystać z roamingu bez dodatkowych opłat. W czasach, gdy podróże inne niż niezbędne nie są zalecane, jest to ważne działanie z myślą o lepszej przyszłości. Nowe rozporządzenie przedłuży o kolejne 10 lat obowiązywanie obecnych przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Dzięki niemu podróżni będą mogli również korzystać z lepszych usług roamingowych. Konsumentom będzie na przykład przysługiwać taką sama jakość i prędkość połączenia z siecią komórkową za granicą jak w kraju zamieszkania, o ile dostępne są odpowiednie sieci. Nowe przepisy zapewnią również skuteczny dostęp do służb ratunkowych, w tym lepszą informację o alternatywnych środkach dla osób z niepełnosprawnością, a także sprawią, że konsumenci będą lepiej zorientowani co do ewentualnych opłat za korzystanie z usług o wartości dodanej w roamingu.
Komisja rozpoczyna dziś pierwszy etap konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi na temat sposobów poprawy warunków pracy osób pracujących za pośrednictwem cyfrowych platform pracy. W UE szybko przybywa osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych, dotyczy to rosnącej liczby sektorów gospodarczych. Taka praca może wiązać się z większą elastycznością, większymi możliwościami zatrudnienia i dodatkowymi dochodami, także dla osób, dla których wejście na tradycyjny rynek pracy może być trudniejsze. Jednak niektóre rodzaje pracy za pośrednictwem platform internetowych wiążą się z niepewnymi warunkami pracy, co znajduje odzwierciedlenie w braku przejrzystości i przewidywalności ustaleń umownych, wyzwaniach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem oraz niewystarczającym dostępie do ochrony socjalnej. Wyzwania związane z pracą za pośrednictwem platform internetowych to także jej transgraniczny wymiar oraz kwestia zarządzania algorytmicznego.
Z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości Vera Jourová i komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders wydali następujące oświadczenie:
Co roku miliony ludzi w Unii Europejskiej staje się ofiarami przestępstw.
Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej nasiliła to zjawisko. Podczas obowiązywania ograniczeń w przemieszczaniu się odnotowano wzrost przemocy domowej, niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, cyberprzestępczości oraz przestępstw z nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Ofiary tych przestępstw wymagają szczególnej uwagi.
Wyjątkowy dzień! Dziś obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 oraz nasz jedyny w swoim rodzaju TŁUSTY CZWARTEK!
Ponieważ w tym roku nie jest możliwa organizacja żadnych wielkich uroczystości z powodu Covid-19, strażak Playmobil przypomina nam o ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Dzisiaj, 11 lutego, myślimy o wszystkich osobach w stacjach ratowniczych, straży pożarnej, policji i innych jednostkach, które nas chronią. Kiedy dzwonimy pod numer alarmowy 112, osoby te wyjeżdżają na akcję i ryzykują życiem, by uratować nasze życie. Za to wielkie dzięki!
#thankyouchain #112Day2021 #112live #112day
Życzymy smacznego i bezpiecznego dnia!