Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Aktualności

Warianty koronawirusa: aktualna sytuacja i wpływ na szczepienia w UE2021-03-17

Istniejące szczepionki na COVID-19 powinny być skuteczne przeciwko nowym wariantom wirusa, powiedzieli eksperci europosłom 15 marca.

W ramach stałego, dokładnego monitorowania strategii szczepień UE przez Parlament Europejski, posłowie z Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wysłuchali wypowiedzi ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie skuteczności szczepionek przeciwko mutacjom koronawirusa.

Trzy główne warianty w UE
Dr Bruno Ciancio, szef nadzoru w ECDC, powiedział, że w tej chwili w UE obecne są trzy główne warianty budzące obawy: brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.

Według eksperta, na podstawie obecnej wiedzy na temat wariantów modele ECDC przewidują, że obecne środki i strategia szczepień wprowadzona przez UE będą nadal skuteczne, ale podkreślił znaczenie śledzenia przez kraje wariantów i ich rozprzestrzeniania się.

Główne warianty COVID-19: przypadki w UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii
Wariant brytyjski : 24,000 przypadków w 28 krajach
Wariant południowoafrykański: 900 przypadków w 18 krajach
Wariant brazylijski: 200 przypadków w 9 krajach

Komisja wypłaca siedmiu państwom członkowskim kolejne 9 mld euro w ramach SURE2021-03-16

Komisja Europejska wypłaciła dziś siedmiu krajom UE 9 mld euro w ramach piątej transzy wsparcia finansowego dla państw członkowskich z instrumentu SURE. Jest to już druga wypłata w 2021 r. W wyniku tej operacji Czechy otrzymały 1 mld euro, Hiszpania 2,87 mld euro, Chorwacja 510 mln euro, Włochy 3,87 mld euro, Litwa 302 mln euro, Malta 123 mln euro, a Słowacja 330 mln euro. Czechy otrzymały finansowanie z tego instrumentu po raz pierwszy. Pozostałych sześć państw UE korzystało już z pożyczek w ramach SURE.

Koronawirus: oś czasu działań UE w 2021 r.2021-03-15

Sprawdź na osi czasu Parlamentu Europejskiego, jak UE walczy ze skutkami pandemii koronawirusa w 2021 roku.

Zobacz, jakie działania podejmuje UE w 2021 r. aby wesprzeć przeprowadzanie szczepień i leczenia, pobudzenie gospodarki, zatrudnienie, społeczeństwo, podróże i transport oraz pomóc swoim partnerom na całym świecie w walce z COVID-19. Aby, uzyskać więcej informacji odwiedź stronę: https://bit.ly/3rXv3hA

Komisja Europejska zatwierdziła czwartą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-192021-03-12

Komisja Europejska wydała wczoraj warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę Janssen Pharmaceutica NV, jedną ze spółek farmaceutycznych Janssen Pharmaceutical należących do grupy Johnson & Johnson. Jest to czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE.
Komisja wydała to pozwolenie w porozumieniu z państwami członkowskimi oraz po otrzymaniu zalecenia i pozytywnej opinii naukowej od Europejskiej Agencji Leków (EMA), przygotowanych w oparciu o dogłębną analizę bezpieczeństwa, skuteczności i jakości tej szczepionki.

Więcej: https://bit.ly/3cp3Fmb

Komisja wspiera państwa członkowskie w zwalczaniu lokalnych ognisk koronawirusa2021-03-10

Komisja wspiera państwa członkowskie w zwalczaniu lokalnych ognisk koronawirusa, oferując cztery miliony dodatkowych dawek szczepionki BioNTech-Pfizer jeszcze w tym miesiącu. Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z BioNTech-Pfizer w sprawie dostarczenia państwom członkowskim w ciągu najbliższych dwóch tygodni dodatkowych czterech milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, aby zwalczać lokalne ogniska koronawirusa i ułatwić swobodne przemieszczanie się na granicach.

Najnowszy Newsletter już dostępny!2021-03-03

Zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym Newsletterem!
Co ważnego wydarzyło się w lutym? Poniżej znajdziesz najważniejsze wydarzenia z UE i działalności naszego biura. 
 Link: https://bit.ly/3c2RADc