Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Równość płci: czas na zamknięcie luki2019-02-13

Zdaniem Komisji Europejskiej potrzeba 70 lat, by kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni, przy obecnym tempie rozwoju.

Europa może być jednym ze światowych liderów pod względem równouprawnienia płci, ale w UE kobiety wciąż otrzymują średnio niższe wynagrodzenia i emerytury i nadal są niedostatecznie reprezentowane na politycznej i ekonomicznej pozycji władzy i procesu decyzyjnego.
Sprawozdanie przyjęte przez komisję ds. Praw kobiet wzywa dziś UE do zwiększenia wysiłków. Sprawozdanie Parlamentu w sprawie równości kobiet i mężczyzn w UE w latach 2014-2015 podkreśla potrzebę ustanowienia równości płci jako priorytetu politycznego. Wzywa również do stworzenia ram prawnych, które pomogą ludziom osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz podkreśli negatywny wpływ polityki oszczędnościowej i cięć na publiczne usługi opieki zdrowotnej i zdrowotne.
"Potrzebujemy równouprawnienia płci w czołówce agendy politycznej na poziomie UE" - powiedział autor raportu, Ernest Urtasun, hiszpański członek grupy Verts / ALE.

Targi Erasmus+ w Wyższej Szkole Gospodarki!2019-02-12

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+? Przyjdź na targi Erasmus+ do Wyższej Szkoły Gospodarki! Już w najbliższy czwartek (14 luty) w godz. 10:00-14:00 ul. Garbary 2 budynek K sala K001. Kontakt: Dział Spraw Międzynarodowych - dsm@byd.pl lub  +48 52 567 00 78 Zapraszamy!

Pestycydy w żywności. Co robi Parlament Europejski, aby pomóc?2019-02-08

Europejczycy martwią się pozostałościami pestycydów w żywności i ich potencjalnym wpływem na zdrowie. Dowiedz się, jak posłowie do PE rozwiązują ten problem. Około 50% żywności testowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2016 r. zawierało pozostałości pestycydów, a 3,8% przekracza limity prawne. W UE pestycydy i substancje czynne w nich są dokładnie monitorowane, ale w ostatnich latach poruszono kwestię procedury zatwierdzania, zwłaszcza po kontrowersjach dotyczących odnowienia zatwierdzenia glifosatu w 2017 r. Aby lepiej chronić zdrowie ludzi, Parlament Europejski chce działań mających na celu poprawę zarządzania wykorzystaniem pestycydów w UE. Bardziej przejrzysta procedura zatwierdzania pestycydów. W lutym 2018 r. Parlament powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie unijnej procedury wydawania zezwoleń na pestycydy. W dniu 16 stycznia posłowie do PE poparli końcowe sprawozdanie komisji, domagając się bardziej przejrzystych procedur w celu zapewnienia odpowiedzialności politycznej
Posłowie zalecają:

Europa: Scenariusze lekcji europejskiej2019-02-06

Temat: Europa to efekt konkursu na scenariusz lekcji europejskiej zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Autorami są nauczyciele i nauczycielki ze szkół ponadpodstawowych o bardzo różnych profilach z dużych i mniejszych miejscowości oraz pracownicy bibliotek. W publikacji prezentujemy 16 najwyżej ocenionych i najciekawszych – zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym – scenariuszy, wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć europejskich. Czytaj więcej!