Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Bezpieczeństwo 5G: Komisja Europejska proponuje środki strategiczne i techniczne2020-02-05

5G: jest to rewolucyjna technologia, ale potencjalnie jest bardziej narażona na ataki hakerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G w całej UE, Komisja zatwierdziła nowy zestaw narzędzi UE i przyjęła komunikat w sprawie jego wdrożenia.
Uważany za główny czynnik umożliwiający nowe usługi cyfrowe w naszym życiu i ważną podstawę transformacji cyfrowej i ekologicznej, 5G odegra kluczową rolę w przyszłości cyfrowej gospodarki i społeczeństwa Europy. Przy światowych przychodach szacowanych na 225 miliardów euro w 2025 r. Jest to również kluczowy atut Europy, aby konkurować na rynku globalnym.

Przyszłe stosunki UE-Wielka Brytania: co dalej?2020-02-04

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to nie koniec wzajemnych relacji. Wkrótce rozpoczną się rozmowy o przyszłej współpracy w wielu obszarach - od handlu po walkę z terroryzmem.
UE i Wielka Brytania mają wiele takich samych wyzwań - np. zmiana klimatu albo terroryzm - i mogą bardzo skorzystać na współpracy.
Wynegocjowana już i zatwierdzona umowa o wystąpieniu dotyczy głównie ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, zobowiązań finansowych podjętych przez Wielką Brytanię, gdy była członkiem UE, oraz kwestii związanych z granicami (szczególnie granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią).
Przyszłe stosunki są tematem oddzielnej umowy, negocjowanie której mogło rozpocząć się dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Nowa era dla Europy: Wspólny artykuł Prezydenta von der Leyen, Prezydenta Michela i Prezydenta Sasso2020-02-04

"Chociaż Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE, nadal pozostanie częścią Europy. Nasza wspólna historia, położenie geograficzne i więzi w tak wielu obszarach łączą nas nierozerwalnie i czynią z nas naturalnych sojuszników. Będziemy nadal współpracować w sprawach zagranicznych, w zakresie bezpieczeństwa i obrony, mając wspólny cel i te same interesy. Będziemy to jednak robić w inny sposób.
Ostatnie lata zbliżyły nas do siebie – narody, instytucje i ludzi. Przypomniały nam, że Unia Europejska to więcej niż rynek czy potęga gospodarcza – że liczą się wartości, które wszyscy popieramy i których bronimy. I że jesteśmy o wiele silniejsi, gdy stoimy w jednym szeregu.
Dlatego państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą nadal jednoczyć siły i budować razem wspólną przyszłość. W epoce rywalizacji wielkich potęg i burzliwych zmian geopolitycznych rozmiar ma znaczenie. W pojedynkę żadne państwo nie sprosta zmianie klimatu ani nie znajdzie rozwiązań na miarę cyfrowej przyszłości, a jego głos nie będzie słyszalny w narastającym gwarze na arenie światowej.
Ale możemy to osiągnąć razem, jako Unia Europejska". 

Parlament upamiętnia 75 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz2020-02-03

Liliana Segre, ocalała z Auschwitz dożywotnia członkini włoskiego Senatu, podkreśliła zło tam wyrządzone i obowiązek bycia świadkiem, podczas ceremonii Pamięci o Ofiarach Holokaustu.