DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Ułatwienie wiz i readmisja: Unia Europejska i Białoruś podpisują umowy
14/01/2020

Unia Europejska i Białoruś podpisały umowę o ułatwieniach wizowych i umowę o readmisji. Umowy stanowią ważny krok w stosunkach między UE a Białorusią i otwierają drogę dla lepszej mobilności obywateli, przyczyniając się do zacieśnienia więzi między UE a jej sąsiadami z Partnerstwa Wschodniego.
Komisarz Johansson powiedział: „Te umowy między Unią Europejską a Białorusią stanowią znaczący krok naprzód w naszej współpracy. Poprawią one mobilność naszych obywateli w dobrze zarządzanym i bezpiecznym otoczeniu oraz pomogą w budowaniu bliższych związków między Unią Europejską a Białorusią. Od strony europejskiej będziemy teraz szybko postępować zgodnie z procedurami ratyfikacyjnymi, aby obywatele mogli jak najszybciej poczuć korzyści.”

Czytaj dalej!

PGE przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego realizuje inwestycję w lądowe farmy wiatrowe
13/01/2020

Nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 97 MW będą zlokalizowane w północnej Polsce

Długoterminowe zaangażowanie PGE w inwestycje w odnawialne źródła energii wesprze dekarbonizację polskiego sektora energetycznego

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł (ok. 64 mln EUR). Celem kredytu jest finansowanie nakładów inwestycyjnych na projekt budowy nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Inwestycja obejmuje trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II (tworzących wspólnie projekt Klaster) o łącznej moc zainstalowanej do 97 MW.
Umowa zawarta między PGE a EBI na chwilę jej podpisania była pierwszym tego typu projektem energetycznym wśród kredytobiorców EBI, zatwierdzonym po przyjęciu nowej polityki kredytowej banku dla sektora energetycznego.
Projekt przyczyni się do dywersyfikacji polskiego miksu energetycznego i osiągnięcia unijnego celu OZE na poziomie 32 proc. do 2030 r.

Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni
13/01/2020

Kobiety pracujące w UE zarabiają średnio 16% mniej za godzinę niż mężczyźni. Chociaż zasada „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” została wprowadzona już w traktacie rzymskim z 1957 r., zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć nadal się utrzymuje, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie.
Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do podjęcia dalszych działań w celu zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn i ponownie poruszy tę kwestię podczas debaty plenarnej w poniedziałek (13/1).

Czytaj więcej! https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200109STO69925/luka-placowa-miedzy-kobietami-a-mezczyznami-definicja-i-przyczyny

Weź udział w konkursie "Cześć, Europo!"
10/01/2020

Сześć, mamy dobre wieści!

Jesteś uczniem klasy 6,7 albo 8 szkoły podstawowej?
Chcesz dowiedzieć się czegoś o Europie i Unii Europejskiej?
Wolisz działać w grupie bardziej od siedzenia nad podręcznikami?
Chcesz wyjechać z przyjaciółmi do Brukseli?

Jeżeli tak, koniecznie zgłoś się do II Edycji Ogólnopolskiego
Konkursu "Cześć, Europo!" organizowanego przez Stowarzyszenia "Młodzi dla Europy" i "Yes Youth Can"!
Głównym zadaniem jest utworzenie dwu- lub trzyosobowego zespołu i przeprowadzenie w swojej okolicy (szkole, świetlicy, osiedlu) akcji, która w szeroki sposób rozpowszechniałaby wiedzę o Europie i Unii Europejskiej- jej kulturze, historii, językach. Możecie chociażby ogłosić festiwal kuchni europejskiej, przeprowadzić w szkolnym radiowęźle audycję o sławnych Europejczykach albo stworzyć ciekawą gazetkę o historii Unii. Możliwości są nieograniczone, a na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, w tym wycieczka do Brukseli!

Nauczycieli zapraszamy do zgłaszania szkół. Rejestracja kończy się
16 lutego 2020. Termin nadsyłania prac mija 20 marca 2020.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czesceuropo.eu oraz na Facebooku- facebook.com/czesceuropo

Młodzi dla przyszłości Europy: weź udział w EYE2020!
09/01/2020

Co dwa lata, tysiące młodych Europejczyków przyjeżdżają podzielić się swoimi pomysłami na przyszłość Europy na Europejskie Spotkanie Młodzieży w Strasburgu. Tegoroczna, czwarta już edycja, odbędzie się 29-30 maja. EYE daje młodym ludziom możliwość wyrażenia swojego zdania o kierunku, w którym powinna zmierzać Europa. Przewiduje się, że w spotkaniu weźmie udział ok. 9 000 Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat, którzy podzielą się swoimi pomysłami na przyszłość Europy i omówią je z posłami do PE i innymi europejskimi decydentami.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przyszłość zaczyna się teraz” („The Future is Now”). W programie znajdują się takie tematy jak klimat, migracja, brexit, edukacja, technologia i zdrowie. Nie zabraknie też zajęć sportowych i specjalnego wydarzenia dla młodych dziennikarzy.


Jak się zapisać?
Rejestracja na EYE2020 trwa od 10 stycznia do 29 lutego 2020 roku. Wystarczy zebrać grupę co najmniej 10 uczestników i wypełnić internetowy formularz.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat. Udział jest bezpłatny, ale uczestnicy muszą na własną rękę pokryć koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Więcej:https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/eu-affairs/20191127STO67512/mlodzi-dla-przyszlosci-europy-wez-udzial-w-eye2020

Złóż wniosek o nową nagrodę im. Jana Amosa Comeniusa
07/01/2020

Komisja Europejska po raz pierwszy ogłosiła ogólnounijny konkurs na wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej. Nagrodę otrzymają szkoły średnie, które pomagają uczniom dowiedzieć się o Unii Europejskiej w inspirujący sposób. Nagroda zapewni ogólnounijne uznanie i rozpoznanie szkół promujących nauczanie o UE każdym państwie członkowskim oraz podkreśli znaczenie nauczania i uczenia się o UE w młodym wieku. Nagrodę zdobędą szkoły, które stisują innowacyjne metody nauczania, oraz które aktywnie angażują uczniów w naukę o UE i pomagają się szerzyć te praktyki.

W ramach akcji przyznanych zostanie maksymalnie 28 nagród o wartości 8 000 EUR każda, po jednej w każdym państwie członkowskim UE.
Kwalifikującymi się kandydatami są szkoły średnie (szkoły na poziomie ISCED 2 i 3) utworzone i mające siedzibę w Unii Europejskiej (nie indywidualni nauczyciele).
Termin składania wniosków upływa o 17:00 w dniu 6 lutego 2020 r.
Nagrodą jest inicjatywa Parlamentu Europejskiego realizowana przez Komisję Europejską.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj:
https://ec.europa.eu/…/funding-o…/jan-amos-comenius-prize_en