DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Europejski Zielony Ład, przyszłość Europy, brexit
05/02/2020

Podczas pierwszej sesji plenarnej w tym roku, posłowie wezwali do podniesienia poprzeczki w sprawie walki ze zmianą klimatu i do tego, by to obywatele nadali ton debacie o reformie UE. Poprzedniego dnia posłowie omówili propozycję planu finansowania tej zielonej transformacji oraz wsparcia dla regionów, dla których ta zmiana będzie najtrudniejsza. Tego samego dnia Parlament przyjął rezolucję wzywającą do zapewnienia ochrony praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii po brexicie.

Bezpieczeństwo 5G: Komisja Europejska proponuje środki strategiczne i techniczne
05/02/2020

5G: jest to rewolucyjna technologia, ale potencjalnie jest bardziej narażona na ataki hakerów. Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G w całej UE, Komisja zatwierdziła nowy zestaw narzędzi UE i przyjęła komunikat w sprawie jego wdrożenia.
Uważany za główny czynnik umożliwiający nowe usługi cyfrowe w naszym życiu i ważną podstawę transformacji cyfrowej i ekologicznej, 5G odegra kluczową rolę w przyszłości cyfrowej gospodarki i społeczeństwa Europy. Przy światowych przychodach szacowanych na 225 miliardów euro w 2025 r. Jest to również kluczowy atut Europy, aby konkurować na rynku globalnym.

Przyszłe stosunki UE-Wielka Brytania: co dalej?
04/02/2020

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to nie koniec wzajemnych relacji. Wkrótce rozpoczną się rozmowy o przyszłej współpracy w wielu obszarach - od handlu po walkę z terroryzmem.
UE i Wielka Brytania mają wiele takich samych wyzwań - np. zmiana klimatu albo terroryzm - i mogą bardzo skorzystać na współpracy.
Wynegocjowana już i zatwierdzona umowa o wystąpieniu dotyczy głównie ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, zobowiązań finansowych podjętych przez Wielką Brytanię, gdy była członkiem UE, oraz kwestii związanych z granicami (szczególnie granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią).
Przyszłe stosunki są tematem oddzielnej umowy, negocjowanie której mogło rozpocząć się dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Nowa era dla Europy: Wspólny artykuł Prezydenta von der Leyen, Prezydenta Michela i Prezydenta Sasso
04/02/2020

"Chociaż Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem UE, nadal pozostanie częścią Europy. Nasza wspólna historia, położenie geograficzne i więzi w tak wielu obszarach łączą nas nierozerwalnie i czynią z nas naturalnych sojuszników. Będziemy nadal współpracować w sprawach zagranicznych, w zakresie bezpieczeństwa i obrony, mając wspólny cel i te same interesy. Będziemy to jednak robić w inny sposób.
Ostatnie lata zbliżyły nas do siebie – narody, instytucje i ludzi. Przypomniały nam, że Unia Europejska to więcej niż rynek czy potęga gospodarcza – że liczą się wartości, które wszyscy popieramy i których bronimy. I że jesteśmy o wiele silniejsi, gdy stoimy w jednym szeregu.
Dlatego państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą nadal jednoczyć siły i budować razem wspólną przyszłość. W epoce rywalizacji wielkich potęg i burzliwych zmian geopolitycznych rozmiar ma znaczenie. W pojedynkę żadne państwo nie sprosta zmianie klimatu ani nie znajdzie rozwiązań na miarę cyfrowej przyszłości, a jego głos nie będzie słyszalny w narastającym gwarze na arenie światowej.
Ale możemy to osiągnąć razem, jako Unia Europejska". 

Parlament upamiętnia 75 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz
03/02/2020

Liliana Segre, ocalała z Auschwitz dożywotnia członkini włoskiego Senatu, podkreśliła zło tam wyrządzone i obowiązek bycia świadkiem, podczas ceremonii Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Brexit: umowa o wystąpieniu przechodzi pierwszy test Parlamentu Europejskiego
30/01/2020

Komisja Spraw Konstytucyjnych zgodziła się zalecić, aby na posiedzeniu plenarnym PE zatwierdzono warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii.
Po sfinalizowaniu ratyfikacji parlamentarnej w Wielkiej Brytanii, z udzieleniem zgody królewskiej na projekt ustawy o Unii Europejskiej (umowa o wystąpieniu), eurodeputowani Komisji Spraw Konstytucyjnych głosowali za pozytywną rekomendacją dotyczącą umowy o wystąpieniu między UE a Wielką Brytanią, 23 głosami za, trzema przeciw i żadnych wstrzymujących się.