Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Archiwum

Zachęcamy do lektury, ciekawy komentarz prof. dr 2020-09-29

Wartości europejskie nie są na sprzedarz! Zachęcamy do lektury, ciekawy komentarz prof. dr hab. Zbigniewa Czachóra, eskperta Team Europe, do Orędzia o Stanie Unii Europejskiej wygłoszonego przez Przewodniczącą Ursulę von der Leyen, 16 września.
https://ec.europa.eu/poland/news/200918_czachor_SOTEU_pl...

Nowy start w obszarze migracji: budowanie zaufania i nowa równowaga2020-09-28

Komisja Europejska proponuje nowy pakt o migracji i azylu, obejmujący wszystkie elementy niezbędne do kompleksowego europejskiego podejścia do migracji Określa on usprawnione i szybsze procedury z zakresu całego systemu azylu i migracji. Wprowadza on także równowagę między zasadą sprawiedliwego podziału odpowiedzialności a solidarnością. Ma to kluczowe znaczenie dla odbudowania zaufania między państwami członkowskimi i przekonania o zdolności Unii Europejskiej do zarządzania migracją.

Unia celna: Nowy plan działania2020-09-25

Komisja Europejska uruchomiła dziś nowy plan działania na rzecz unii celnej, w którym określono szereg środków mających na celu uczynienie w ciągu najbliższych czterech lat unijnych służb celnych bardziej inteligentnymi, innowacyjnymi i sprawniejszymi. Zapowiedziane środki wzmocnią unię celną jako podstawę jednolitego rynku. Potwierdzają one również jego ważną rolę w ochronie dochodów UE, a także bezpieczeństwa, zdrowia i dobrobytu obywateli oraz przedsiębiorstw UE.

Już jutro orędzie o stanie Unii wygłosi Przewodnicząca Komisji Europejskiej2020-09-15

Już jutro! Zapraszamy do wspólnego oglądania #SOTEU na naszym profilu na Facebooku. Jutro o 9:00 rano orędzie o stanie Unii wygłosi Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.