DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Komisja wypłaca 17 mld euro w ramach SURE Włochom, Hiszpanii i Polsce
27/10/2020

Komisja Europejska wypłaciła łącznie 17 mld euro Włochom, Hiszpanii i Polsce w pierwszej transzy wsparcia finansowego dla państw członkowskich w ramach instrumentu SURE. W ramach dokonanych dziś operacji Włochy otrzymały 10 mld euro, Hiszpania 6 mld euro, zaś Polska 1 mld euro. Łączna kwota wszystkich wypłat z instrumentu SURE wyniesie 27,4 mld euro dla Włoch, 21,3 mld euro dla Hiszpanii i 11,2 mld euro dla Polski.

Wsparcie to – w postaci pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach – będzie stanowić dla tych państw członkowskich pomoc w sytuacji gwałtownego wzrostu wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia. W szczególności pomoże ono pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych mechanizmów zmniejszonego wymiaru czasu pracy i innych podobnych środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w reakcji na pandemię koronawirusa, zwłaszcza z myślą o osobach prowadzących działalność na własny rachunek.

Najnowsze badanie Eurobarometr (lipiec-sierpień): Sytuacja gospodarcza jest głównym przedmiotem obaw
23/10/2020

W trudnym okresie pandemii koronawirusa zaufanie do UE pozostaje stabilne, a Europejczycy ufają, że UE podejmie w przyszłości właściwe decyzje w odpowiedzi na pandemię. W opublikowanym dziś nowym standardowym badaniu Eurobarometr obywatele Unii Europejskiej jako trzy główne problemy na szczeblu UE wskazali sytuację gospodarczą, stan finansów publicznych państw członkowskich i imigrację. Sytuacja gospodarcza jest również głównym przedmiotem obaw, jeśli chodzi o poszczególne kraje, a kolejnymi problematycznymi dziedzinami są zdrowie i bezrobocie.

W nowym badaniu Eurobarometr przeprowadzonym w lipcu i sierpniu obawy dotyczące sytuacji gospodarczej znajdują odzwierciedlenie w postrzeganiu obecnego stanu gospodarki. 64 proc. Europejczyków uważa, że sytuacja jest „zła”, a 42 proc. uważa, że gospodarka ich kraju odbuduje się po negatywnych skutkach pandemii koronawirusa „w 2023 r. lub później”.

Europejczycy są podzieleni (45 proc. „zadowolonych”, a 44 proc. „niezadowolonych”), jeśli chodzi o środki podjęte przez UE w celu walki z pandemią. 62 proc. respondentów oświadcza jednak, że ufa, iż UE podejmie w przyszłości właściwe decyzje, a 60 proc. wyraża się optymistyczne co do przyszłości UE.

Program prac Komisji na rok 2021– od strategii do realizacji
19/10/2020

Komisja przyjęła swój program prac na 2021 r., który ma sprawić, że Europa stanie się zdrowsza, sprawiedliwsza i że będzie lepiej prosperować, zwiększając tempo długoterminowej transformacji w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki, przygotowanej do przejścia w erę cyfrową. Zawiera on nowe inicjatywy ustawodawcze dotyczące wszystkich sześciu ambitnych założeń zawartych w wytycznych politycznych przewodniczącej Ursuli von der Leyen's, zgodnie z jej pierwszym orędziem o stanie Unii. Realizując cele określone we wspomnianym programie prac, Komisja będzie nadal dokładać wszelkich starań w celu zarządzania kryzysem oraz zwiększania odporności europejskich gospodarek i społeczeństw.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, oświadczyła: Naszym najwyższym priorytetem będzie nadal ratowanie ludzkiego życia i źródeł utrzymania zagrożonych pandemią koronawirusa. Osiągnęliśmy już bardzo wiele. Jednak Europa nie pokonała jeszcze kryzysu, obecnie mamy do czynienia z uderzeniem drugiej fali. Musimy zachować czujność i wzmocnić nasze wysiłki. Musi to zrobić każdy z nas. Komisja Europejska będzie kontynuować działania w kierunku zapewnienia Europejczykom szczepionki, ale także w celu wsparcia naszych gospodarek w procesie odbudowy – za sprawą zielonej i cyfrowej transformacji.

Fala renowacji: podwojenie wskaźnika renowacji
15/10/2020

Komisja Europejska opublikowała dziś swoją strategię na rzecz fali renowacji w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Komisja zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, by renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami. Spowoduje to poprawę jakości życia osób mieszkających w budynkach i korzystających z nich, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Europie, rozwój cyfryzacji i zwiększenie poziomu ponownego użycia i recyklingu materiałów. Do 2030 r. można by odnowić 35 mln budynków i stworzyć do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.

Budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jedynie 1 proc. budynków poddaje się co roku renowacji pod kątem efektywności energetycznej, dlatego skuteczne działania mają zasadnicze znaczenie, aby Europa stała się neutralna dla klimatu do 2050 r. Z uwagi na to, że prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie domu, polityka publiczna wspierająca renowacje, które zwiększają efektywność energetyczną, stanowi także odpowiedź na ubóstwo energetyczne, wspiera zdrowie i dobrostan ludzi oraz przyczynia się do zmniejszenia ich rachunków za energię. Komisja opublikowała dziś również zalecenie dla państw członkowskich dotyczące ubóstwa energetycznego.

Komisja zatwierdza trzecią umowę w sprawie zapewnienia dostępu do potencjalnej szczepionki
14/10/2020

Komisja Europejska zatwierdziła dziś trzecią umowę z firmą farmaceutyczną Janssen Pharmaceutica NV, jedną ze spółek farmaceutycznych Janssen Pharmaceutical należących do grupy Johnson & Johnson.

Gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19, umowa umożliwi państwom członkowskim zakup szczepionek dla 200 mln osób. Państwa członkowskie będą mieć też możliwość zakupu szczepionek dla kolejnych 200 mln osób.

Oświadczenie KE dot. koordynacji środków ograniczających swobodny przepływ w UE w związku z pandemią
14/10/2020

W następstwie wniosku Komisji przedstawionego 4 września 2020 r. unijni ministrowie osiągnęli dziś porozumienie, które zapewni większą przejrzystość i przewidywalność środków ograniczających swobodny przepływ w związku z pandemią koronawirusa. Komisja wyraża zadowolenie z przyjęcia zalecenia przez Radę i wydaje następujące oświadczenie:

Nasze prawo do swobodnego przemieszczania się w UE poważnie ucierpiało w wyniku pandemii. Ponadto obywatele Unii mieli do czynienia z wieloma różnymi zasadami i procedurami, otrzymywali niejasne informacje na temat obszarów wysokiego i niskiego ryzyka oraz nie mieli pewności co do tego, w jaki sposób mogą podróżować. Miesiąc temu Komisja przedstawiła wniosek dotyczący sposobu rozwiązania tych problemów i wsparcia milionów obywateli UE, którzy codziennie podróżują na terenie Unii. Państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie co do tego, w jaki sposób wniosek ten można wprowadzić w życie.