DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

UE potwierdza swoje wsparcie dla Afganistanu na konferencji w Genewie w 2020 r.
25/11/2020

Unia Europejska potwierdziła dzisiaj swoją długotrwałą solidarność i partnerstwo z mieszkańcami Afganistanu. Podczas tegorocznej konferencji w sprawie Afganistanu odbywającej się pod hasłem: „Pokój, dobrobyt i samodzielność”, UE zobowiązała się do przekazania Afganistanowi wsparcia w wysokości 1,2 mld euro w latach 2021–2025 w ramach długoterminowej, a także natychmiastowej pomocy.

Komisja zamierza zwiększyć przepływ danych oraz wesprzeć europejskie przestrzenie danych
25/11/2020

Aby lepiej wykorzystać potencjał stale rosnącej ilości danych w bezpiecznych ramach europejskich, Komisja proponuje dziś nowe przepisy dotyczące zarządzania danymi. Rozporządzenie umożliwi swobodny przepływ danych w UE i między sektorami z korzyścią dla dobrobytu społeczeństwa, zwiększy kontrolę obywateli i przedsiębiorstw nad ich danymi i podniesie poziom zaufania, a także zaoferuje europejski model przetwarzania danych, który stanowi alternatywę wobec rozwiązań stosowanych przez główne platformy technologiczne.

Kobiety i dziewczęta w centrum światowej odbudowy na rzecz powszechnej równości płci
25/11/2020

Komisja Europejska i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przedstawili dziś ambitne plany dotyczące propagowania równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet we wszystkich działaniach zewnętrznych Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o prawa kobiet i dziewcząt, osiągnięto znaczne – choć nierównomierne – postępy. W żadnym jednak z państw świata nie uda się raczej osiągnąć pełnej równości płci ani wzmocnić pozycji kobiet i dziewcząt do 2030 r. Co więcej, społeczno-ekonomiczne i zdrowotne skutki kryzysu związanego z koronawirusem w sposób nieproporcjonalny dotykają kobiet i dziewcząt. Na przykład ze względu na fakt, że więcej kobiet niż mężczyzn jest zatrudnionych nieformalnie i w branżach najbardziej narażonych na skutki kryzysu, wskaźnik utraconych miejsc pracy zajmowanych przez kobiety jest 1,8 razy wyższy. Wskaźnik ubóstwa kobiet może przy tym wzrosnąć o 9,1 proc.

Jakość powietrza w Europie
24/11/2020

Lepsza jakość powietrza w ostatnim dziesięcioleciu przyczyniła się do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie - wynika z najnowszego raportu European Environment Agency. Jednocześnie wg danych EEA że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie. W dodatku Polska

Wyraźna poprawa jakości powietrza w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat
23/11/2020

Lepsza jakość powietrza doprowadziła w ostatnim dziesięcioleciu do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie. Najnowsze oficjalne dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazują jednak, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie.

Ze sprawozdania EEA pt. „Jakość powietrza w Europie – 2020” wynika, że w 2018 r. sześć państw członkowskich przekroczyło unijną wartość dopuszczalną dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5): Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia i Włochy. Tylko cztery państwa w Europie – Estonia, Finlandia, Irlandia i Islandia – odnotowały stężenia drobnego pyłu zawieszonego poniżej bardziej rygorystycznych wartości określonych w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W sprawozdaniu EEA zauważa się, że nadal istnieje różnica między przepisami UE w zakresie dopuszczalnych wartości jakości powietrza a wytycznymi WHO. Jest to kwestia, którą Komisja Europejska stara się rozwiązać poprzez przegląd norm UE w ramach planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.

Komisja przeznacza 3,9 mln euro na wsparcie dziennikarstwa śledczego i wolności mediów
20/11/2020

Komisja Europejska ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków o wartości 3,9 mln euro w celu dalszego wspierania transgranicznych dochodzeń, a także mapowania naruszeń wolności prasy i mediów oraz reagowania na nie.

Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: „Dzisiaj częściej niż kiedykolwiek wcześniej dziennikarze spotykają się z groźbami, od nękania w internecie po ataki fizyczne, od nacisków politycznych po brak bezpieczeństwa zatrudnienia. Gdy dziennikarze są w niebezpieczeństwie, zagrożona jest demokracja. Dlatego finansujemy projekty, które będą bezpośrednio wspierać dziennikarzy, którzy tego potrzebują, poprzez udzielanie pomocy prawnej i praktycznej, a także poprzez dotacje na transgraniczne dochodzenia."