DANE KONTAKTOWE
  • Bartosz Szczepaniak
  • 52 567 07 47
  • europedirect-bydgoszcz@byd.pl
  • ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
  • GODZINY OTWARCIA
  • Poniedziałek 8:00 - 15:00
  • Wtorek 8:00 - 15:00
  • Środa 8:00 - 15:00
  • Czwartek 8:00 - 15:00
  • Piątek 8:00 - 15:00
  • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Bydgoszcz

Archiwum

Panel dyskusyjny - UE jako wspólnota prawa
28/04/2021

Panel dyskusyjny zatytułowany „Unia Europejska jako wspólnota prawa” został zorganizowany online w związku z sytuacją pandemiczną 28 kwietnia 2021 r. Za pośrednictwem MS Teams. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Europe Direct - Bydgoszcz. Celem tego wydarzenia była prezentacja rezultatów polityki spójności realizowanej przez Unię Europejską. Polityka spójności jest obecna w życiu codziennym obywateli UE i mieszkańców krajów UE. Europe Direct - Bydgoszcz pokazał pozytywny wpływ polityki na obywateli UE i osoby spoza UE mieszkających w naszym regionie. Podnoszenie świadomości i informowanie społeczności lokalnej o priorytetach UE i Komisji Europejskiej oraz o tym, jak odzwierciedlają się one w naszym codziennym życiu, jest sprawą najwyższej wagi.

PANDEMIA DEZINFORMACJI – CZY JEST NA NIĄ LEKARSTWO? DIALOG OBYWATELSKI
22/04/2021

Jak demaskować fake newsy? Dlaczego w nie wierzymy? Czym grozi dezinformacja o COVID-19? Na te i inne pytania podczas Dialogu Obywatelskiego online 26 kwietnia br. odpowiedzą wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, socjolog dr. Tomasz Sobierajski, Piotr Świtalski z Komisji Europejskiej oraz Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga „Crazy Nauka”.

Europa na miarę ery cyfrowej: Komisja proponuje nowe przepisy i działania na rzecz doskonałości i wi
22/04/2021

Komisja proponuje nowe przepisy i działania, aby przekształcić Europę w globalne centrum wiarygodnej sztucznej inteligencji (AI). Połączenie pierwszych w historii ram prawnych dotyczących sztucznej inteligencji i nowego skoordynowanego planu opracowanego wraz z państwami członkowskimi zagwarantuje bezpieczeństwo i prawa podstawowe obywateli i przedsiębiorstw, co przyczyni się do upowszechnienia AI oraz do zwiększenia inwestycji i innowacyjności w tej dziedzinie w całej UE. Podejście to uzupełnią nowe przepisy dotyczące maszyn, zmieniające zasady bezpieczeństwa w taki sposób, aby zwiększyć zaufanie użytkowników do produktów nowej generacji o wszechstronnych zastosowaniach.

Komisja zatwierdza pomoc na restrukturyzację dla spółki Przewozy Regionalne, ponieważ Polska
19/04/2021

Komisja Europejska stwierdziła, że zastosowane przez Polskę środki mające na celu wsparcie restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne – ogólnopolskiego operatora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich – są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, skomentowała: Nasze postępowanie wyjaśniające wykazało, że polskie środki pomocy na restrukturyzację na rzecz spółki Przewozy Regionalne były konieczne i proporcjonalne, aby zapewnić dalsze prowadzenie działalności przez tę spółkę. Pozwoliło to uniknąć poważnych zakłóceń w świadczeniu regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich i zapewniło jakość sieci połączeń w Polsce. Jednocześnie ewentualny negatywny wpływ interwencji publicznej na konkurencję będzie ograniczony, gdyż Polska zobowiązała się przyspieszyć otwarcie sektora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję.

Zwalczanie handlu ludźmi: nowa strategia
14/04/2021

Komisja przedstawia dziś nową strategię zwalczania handlu ludźmi (2021–2025). Strategia skupia się na zapobieganiu przestępstwom, ściganiu ich sprawców oraz ochronie ofiar i wzmacnianiu ich pozycji. W latach 2017–2018 w Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 14 000 ofiar. Szacuje się, że w skali światowej zyski handlarzy ludźmi sięgają 29,4 mld euro w ciągu zaledwie jednego roku. W sytuacji, gdy handlarze ludźmi coraz częściej działają przez internet, popyt na ich usługi nie spada, a pandemia ułatwia wykorzystywanie ofiar, przedstawione dziś środki ujęte w strategii umożliwią Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim coraz sprawniejsze reagowanie.

Najnowszy filmik na naszym kanale YouTube już dostępny!
09/04/2021

W najnowszym filmiku na naszym kanale YouTube (link do kanału: https://bit.ly/3dalyXr) wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności z Gruzji, Albanii oraz Bośni i Hercegowiny opowiadają o swoich doświadczeniach wolontariatu w Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

  • Co to jest Europejski Korpus Solidarności?
  • Kto może skorzystać?
  • Czym zajmują się wolontariusze?
  • Gdzie pracują?
  • Jakie są ich wrażenia?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie tutaj:
Link do filmiku: https://bit.ly/3a3ywo8