Komisja Europejska stwierdziła, że zastosowane przez Polskę środki mające na celu wsparcie restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne – ogólnopolskiego operatora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich – są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, skomentowała: Nasze postępowanie wyjaśniające wykazało, że polskie środki pomocy na restrukturyzację na rzecz spółki Przewozy Regionalne były konieczne i proporcjonalne, aby zapewnić dalsze prowadzenie działalności przez tę spółkę. Pozwoliło to uniknąć poważnych zakłóceń w świadczeniu regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich i zapewniło jakość sieci połączeń w Polsce. Jednocześnie ewentualny negatywny wpływ interwencji publicznej na konkurencję będzie ograniczony, gdyż Polska zobowiązała się przyspieszyć otwarcie sektora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję.
Komisja przedstawia dziś nową strategię zwalczania handlu ludźmi (2021–2025). Strategia skupia się na zapobieganiu przestępstwom, ściganiu ich sprawców oraz ochronie ofiar i wzmacnianiu ich pozycji. W latach 2017–2018 w Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 14 000 ofiar. Szacuje się, że w skali światowej zyski handlarzy ludźmi sięgają 29,4 mld euro w ciągu zaledwie jednego roku. W sytuacji, gdy handlarze ludźmi coraz częściej działają przez internet, popyt na ich usługi nie spada, a pandemia ułatwia wykorzystywanie ofiar, przedstawione dziś środki ujęte w strategii umożliwią Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim coraz sprawniejsze reagowanie.
W najnowszym filmiku na naszym kanale YouTube (link do kanału: https://bit.ly/3dalyXr) wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności z Gruzji, Albanii oraz Bośni i Hercegowiny opowiadają o swoich doświadczeniach wolontariatu w Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie tutaj:
Link do filmiku: https://bit.ly/3a3ywo8
Komisja mobilizuje 123 miliony euro z „Horyzontu Europa”, nowego unijnego programu badań i innowacji, na pilne badania nad wariantami koronawirusa. To pierwsze nadzwyczajne finansowanie w ramach programu Horizon Europe stanowi uzupełnienie szeregu finansowanych przez UE działań w zakresie badań i innowacji w walce z koronawirusem i przyczynia się do ogólnych działań Komisji mających na celu zapobieganie, łagodzenie i reagowanie na wpływ wariantów koronawirusa, zgodnie z nową europejską -plan gotowości obronnej HERA Inkubator. Nowe wezwania do pilnych badań nad wariantami koronawirusa Komisja wystosowała nowe zaproszenia, które uzupełniają wcześniejsze działania mające na celu opracowanie terapii i szczepionek, organizując i prowadząc badania kliniczne w celu przyspieszenia opracowywania obiecujących leków i szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 / COVID-19. Aby przeczytać więcej: