Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

UE jest światowym liderem w walce z korupcją Niezależny raport podkreśla walkę z łapówkami

Jeśli chodzi o walkę z korupcją, UE osiąga najlepsze wyniki na świecie. Tak wynika ze wskaźnika postrzegania korupcji (CPI) 2019, opublikowanego właśnie przez Transparency International. Dwa z trzech największych krajów uważanych za najmniej skorumpowane na świecie to państwa członkowskie UE, podobnie jak kilka krajów, które poczyniły największy postęp w ostatnich latach w walce z łapówkami.
Nie oznacza to jednak, że Europa jest odporna na korupcję, jak szybko wskazuje raport. Z 87 punktami Dania może być najwyżej punktowanym krajem w regionie (i rzeczywiście na świecie), następnie Finlandia (86) i Szwecja (85), ale na dole regionu znajdują się Bułgaria (43), Rumunia (44 ) i na Węgrzech (44).
Ze swojej strony Komisja jest jasna, że ​​poprawa przejrzystości i budowanie zaufania do instytucji są niezbędnymi elementami udanej polityki publicznej i inwestycji.
W zarządzaniu funduszami polityki spójności Komisja i państwa członkowskie ponoszą wspólną odpowiedzialność za ochronę pieniędzy podatników UE i zapewnienie, że inwestycje przyniosą planowane wyniki. W szczególności prawodawstwo UE nakłada na instytucje zarządzające szczególny obowiązek wprowadzenia opartych na ryzyku, skutecznych i proporcjonalnych środków zapobiegania oszustwom i korupcji.