Logo Centrum Pratnerstwo Wschodnie

Reforma praw autorskich - nowe ACTA ?

Reforma praw autorskich lub jak błędne nazywana ACTA2. Czy jest się czego bać? Absolutnie nie! “ACTA2” nie istnieje i nie zostanie wprowadzone w życie. Nowa reforma nie zabroni memów, nie wprowadzi płatnych linków i monitoringu wiadomości.

Nowe przepisy reformy praw autorskich budzą wiele kontrowersji, najwięcej wśród internautów. Porównywanie unijnej reformy do ACTA jest błędne. „Mówienie o cenzurze internetu to nieporozumienie. Nic takiego nie ma ani nie będzie mieć miejsca – twierdzi Tadeusz Zwiefka, europoseł i członek komisji prawnej europarlamentu.

W proponowanej dyrektywie tak naprawdę wyłącznie dwa artykuły budzą wątpliwości – art. 11 i art.13. Zawarte w nich prawa pokrewne zostałyby przyznane autorom, aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu treści, która objęta jest prawami autorskimi. Najlepiej jest to jednak zilustrować to na przykładzie: pewna osoba prowadząca bloga, forum, stronę czy podobną działalność postanawia zamieścić fragment lub całość artykułu, który znalazła na innej stronie. Czytelnik nie wejdzie już na stronę oryginalnego autora tekstu, ponieważ wszystko dowiedział się ze strony portalu, który agregował treść. Doprowadzając ostatecznie do generowania przez niego strat.

Nowe przepisy nakładałaby na portal agregujący treść obowiązek zapłaty wydawcom od których pozyskali teksty, zdjęcia lub inne materiały. Teksty nadal mogłoby być publikowane jak teraz, lecz należałoby za nie zapłacić właścicielom praw

„Tak jest zapisane w obecnym kształcie dyrektywy w wersji przyjętej przez Radę Unii Europejskiej. I dopóki ten zapis będzie utrzymany, Polska będzie tę dyrektywę popierać. (…) Zachęcamy wszystkich tych, którzy krytycznie na to patrzą, żeby zanim zaczną krytykować, zapoznali się z ostateczną wersją.” – stwierdził  Paweł Lewandowski wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Więcej informacji o reformie praw autorskich możecie Państwo znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/notes/komisja-europejska-w-polsce/nie-nie-zabierzemy-wam-mem%C3%B3w-acta2-to-fakenews/2510288585663448/